Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kalendarium - wrzesień

Treść


.
18 września - wspomnienie św. Stanisława Kostki
   Drugorzędny patron Polski, opiekun studentów, nowicjuszy i nowicjuszek, alumnów oraz polskiej młodzieży - 18 września Kościół katolicki wspomina młodego jezuitę, św.Stanisława Kostkę.
Stanisław był synem kasztelana zakroczymskiego. Do 14 roku życia uczyli go rodzice, a następnie razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Stanisław połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Miał wówczas wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy. Stanisław bardzo chciał wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. Stanisław dotarł do Bawarii, a potem d Rzymu, gdzie Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. W wieku 17 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł pięć dni później.
 
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
   Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana do życia 14 października 1773 roku. To święto wszystkich pracowników edukacji, którego początki sięgają 1957 roku. Wtedy obchodzone było po prostu, jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela, obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.
 
Oprac. Kinga Bednarczy-Zborowska
 
324134