Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Polska parafia w Luton-Dunstable (Wielka Brytania) ma 60 lat!

Treść


.
Polska parafia
w Luton-Dunstable (Wielka Brytania)
ma 60 lat!
 
    W ubiegłym miesiącu, a dokładnie 13 października, parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Luton-Dunstable obchodziła swoje 60 lecie. Parafia powstała po zakończeniu II wojny światowej. Założyli ją polscy żołnierze, którzy ze względów politycznych lub osobistych postanowili pozostać na obczyźnie.
    Parafia zaczęła oficjalnie istnieć jesienią 1953 roku. Przez ostatnie 60 lat wspólnotą parafialną opiekowało się dziesięciu księży proboszczów. Pierwszym był ks.prałat Włodzimierz Cieński, a obecnym jest ks.Artur Stelmach T.Chr. Jemu właśnie przypadł przywilej nadzorowania przygotowań jubileuszu.
    Kościół pękał w szwach. Uroczystość rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks.rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Stefana Wylężka. Po niej wspólne świętowanie, impreza jak najbardziej integracyjna. Organizatorzy zaprosili nie tylko swoich parafian oraz rodaków z innych wspólnot, ale także przedstawicieli lokalnych władz oraz księży z angielskich sąsiadujących parafii.
Przewodniczący Rady Parafialnej z dumą przedstawił historię i osiągnięcia wspólnoty w Dunstable. Całość uwieńczył program artystyczny, utrzymany w tonie refleksji religijno-patritycznych, z domieszką dobrego humoru. Nie zabrakło wspomnień wojennych i powojennych.
.

.
    Punktem programu jednak był specjalnie na tę okazję przygotowany tort przez jedną z najstarszych parafianek. Autorka dzieła wyjaśniła znaczenie małych tabliczek otaczających ciasto, które reprezentowały wszystkie działające w parafii grupy i wspólnoty, a było ich kilkadziesiąt. Tort smakował równie dobrze jak wyglądał.
    Uroczystość ta była zarówno wzruszająca jak i budująca, i dodająca poczucia dumy z bycia Polakiem. I tak właśnie się poczułam.
Iwona Macałka
(korespondencja z Londynu)
 
324428