Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Ryterski piknik na zakończenie półkolonii

Treść


.
RYTERSKI PIKNIK
NA ZAKOŃCZENIE PÓŁKOLONII
 
    Terenowe zajęcia, przeprowadzone w Gminnym Parku Ekologicznym w Rytrze, były zwieńczeniem sierpniowego turnusu letniej półkolonii zorganizowanej przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą Wsparcia Dziennego. Ze szczegółowym opisem przebiegu atrakcyjnego spędzania wakacji przez młodych Starosądeczan Czytelnicy „Z Grodu Kingi” mieli możliwość zapoznania się w poprzednim numerze naszego poczytnego czasopisma.
Ryterski Gminny Park utworzony został (jako pierwszy w Polsce) w 1996 roku, w celu czynnej ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny, charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach.
    Szczególnie rzadkie są występujące tutaj dwa gatunki: traszka karpacka - występująca wyłącznie w Karpatach i gniewosz plamisty - rzadki niejadowity wąż. W tym miejscu bardzo łatwo (w ciepłej porze roku - od kwietnia do września) można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Świat roślin jest reprezentowany przez ponad 10 gatunków storczyków, w tym bardzo rzadkiego kruszczyka błotnego.
Proekologiczne zajęcia i bardzo ciekawe pytania konkursowe przygotowała, kontynuując półkolonijny wolontariat p.Jolanta Młodkowska-Czech, której również tą drogą serdecznie dziękujemy.
Dzięki temu dzieci poszerzyły swą wiedzę z zakresu ekologii oraz poznały gatunki płazów i gadów oraz roślin. Uczestnicy wzięli udział w konkursie ze zdobytej podczas zajęć wiedzy.
Po części edukacyjnej w dolinie Wielkiej Roztoki, radosna gromadka dzieci „ucztowała” i bawiła się przy ognisku, na specjalnym placu nad Małą Roztoką. W tym czasie jury oceniło pisemne prace.
.

.
Pierwsze trzy miejsca zajęli: Janusz Walkosz, Jakub Gałysa i Wojciech Dziedzic. Chłopcy otrzymali cenne nagrody edukacyjne - mikroskopy i teleskopy. O dużym zadowoleniu uczestników półkolonii letniej świadczył ich doskonały humor oraz uśmiechnięte i szczęśliwe twarze.
Jolanta Koszkul
 
238923