Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Odwiedziny spadkobierczyni

Treść


.
ODWIEDZINY SPADKOBIERCZYNI
 
    Jak poinformował prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza Andrzej Długosz dnia 21 września 2011 r. siedzibę Muzeum Regionalnego - „Dom na Dołkach” odwiedziła Dafna Cohen z Izraela.
Kustosza starosądeckiej skarbnicy pamiątek zapytała o rodziny Zimelsów i Steinreichów, z którymi jest spokrewniona, a które przed II wojną światową mieszkały w Starym Sączu. Pani Cohen powiedziała, że jest wnuczką Dawida Steinreicha, właściciela domu przy Rynku pod numerem 8 (dzisiaj 6), czyli „Domu na Dołkach”. Po Dawidzie, dom ten odziedziczyła Rozalia Steinreich, jej ciotka, która figuruje w księgach wieczystych. Trzy lata temu sąd odnalazł w Izraelu Dafne Cohen oznajmiając jej, że jest spadkobierczynią ½ domu i działki w Starym Sączu. Był to efekt wniesienia sprawy do sadu przez Gminę Stary Sącz z wnioskiem o zasiedzenie. Na kolejnej rozprawie w kwietniu ub. roku p.Cohen odwołała się od decyzji sądu o zasiedzenie. Do dziś sprawa nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Druga połowa nieruchomości należy do Skarbu Państwa.
.

.
Pani Cohen jest jedyną i ostatnią spadkobierczynią nieruchomości, nie posiada żadnej rodziny. Rozumie po polsku, ale nie mówi w naszym języku, rozmowa wiec odbywała się poprzez tłumacza, który jej towarzyszył.
Pani Cohen wyraziła swoje uznanie, że władze miasta dbają o budynek, dzięki czemu jest on w dobrym stanie (obecnie trwa remont dachu) i że spełnia on tak użyteczną społecznie funkcję.
Andrzej Długosz oprowadził niecodziennego gościa po muzeum. Na jego pytanie: „Jakie ma plany związane z budynkiem”? - tylko wzruszyła ramionami.
Kustosz przedstawił też problemy, jakie wynikają z faktu, że stan prawny budynku jest nieuregulowany i zaapelował o wzięcie tego pod uwagę.
Taki stan rzeczy hamuje bowiem rozwój placówki, na co rozmówczyni wyraziła zrozumienie.
Jolanta Czech
 
123927