Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Sądeczanie witają wiosnę w Preszowie

Treść


.
Sądeczanie witają wiosnę w Preszowie
 
    „Wiosna, cieplejszy wieje wiatr” - ale nie w niedzielny poranek 26.03.2017 r, było wręcz odwrotnie - wiał zimny wiatr i nie było słońca. Tego pochmurnego dnia w słowackim Preszowie delegacja Koła Grodzkiego PTTK z Nowego Sącza już po raz kolejny wzięła udział w corocznym powitaniu wiosny (w języku słowackim privitanie jari) wraz z zaprzyjaźnionym kołem turystycznym Tatran Preszow. Obie organizacje zrzeszają turystów i organizują dla chętnych górskie wędrówki na terenie Polski i Słowacji, ale nie tylko.  Dla turystów ze Słowacji jest to już 61 powitanie wiosny - piękna tradycja. Zimny poranek i zmiana czasu nie nastrajały optymistycznie, ale czy to może zniechęcić prawdziwego piechura? Wyruszyliśmy z Nowego Sącza uśmiechnięci i spragnieni szybkiego spotkania z naszymi Przyjaciółmi, a za kierownicą naszego pojazdu sympatyczna dziewczyna. Droga mijała szybko, z okien busa oglądaliśmy sarny, ptaki....był nawet bocian - to niechybnie znak, że wiosna już przyszła. Dotarliśmy na miejsce (urokliwa starówka Preszowa) przed budynek ratusza, gdzie zebrała się już spora grupa turystów. Przywitał nas Prezes koła turystycznego Tatran Preszow Juraj Fiľakovský. Uściskom nie było końca, ale czas naglił - trzeba było realizować program. Turyści z Nowego Sącza zostali zaproszeni do sali w ratuszu, gdzie przywitał Ich Józef Muransky - dyrektor wydziału szkolnictwa, kultury i ruchu drogowego. Była krótka relacja z dotychczasowej współpracy polsko-słowackiej oraz przedstawienie planów na dalsze, wspólne wędrowanie. Wróciliśmy przed gmach ratusza, gdzie zgromadziło się już sporo ludzi, od malutkich dzieci w wózkach po osoby w sędziwym wieku. 
.

.
Dalsza część programu obejmowała krótkie wystąpienia zaproszonych gości oraz Prezesów poszczególnych organizacji i komisji turystycznych. Część artystyczną zaprezentowaną przez dzieci zakończyła ocena zgromadzonych słomianych kukieł symbolizujących złą zimę (marzanny w języku słowackim to moreny). Wszystkich moren było 18, mniejszych i większych. Następnie w kolorowym i wesołym pochodzie ulicami miasta turyści przeszli nad rzekę Torysę, gdzie nastąpiło symboliczne otwarcie wody. „Szuwarek” wszedł do wody z wielkim kluczem, a następnie wsiadł do kajaka i wraz z grupą innych kajakarzy popłynęli z nurtem rzeki. Tłum wesołych uczestników zmierzał brzegami Torysy wraz z marzannami na most, gdzie uroczyście spalono kukły i wrzucono je do wody. Popłynęła marzanna wraz z nurtem rzeki a z nią odeszła mroźna i długa zima, a nastała radosna wiosna. Oczywiście dla turystów przywitanie wiosny się nie skończyło, musowo było przejście szlakiem górskim w poszukiwaniu jej dalszych zwiastunów. Szlak turystyczny dobiegł kresu i wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym gulaszu i zabawie. Organizatorzy zapewnili różne konkurencje dla tych najmłodszych i tych trochę starszych; oczywiście były nagrody. Wspólnej zabawie towarzyszył zespół muzyczny PADLO. Niestety co dobre szybko się kończy, nadeszła pora pożegnania co jest trudne, bo ciężko się rozstać z Przyjaciółmi. Wyjechaliśmy z Preszowa naładowani pozytywną energią, a promienie słońca rozświetlały szyby naszego samochodu, widać marzanna dobrze została spalona, a zima skutecznie pożegnana.
    Koło Grodzkie PTTK w Nowym Sączu i KST Tatran Preszów serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na wspólne wędrówki po polskich i słowackich górach. Szczegółowe informacje na www. beskid.pttk.pl.
J.Biel
fot.: K.Ogorzały
 
324019