Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

WRZESIEŃ - kalendarium

Treść


.
1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej
    To była najkrwawsza wojna we współczesnych dziejach świata. Przyniosła ona śmierć, zniszczenie i wiele ludzkiego cierpienia, czego symbolem stały się nazistowskie obozy śmierci. 7 czerwca 1979 r. w Oświęcimiu papież Jan Paweł II podczas Mszy Świętej odprawionej na rampie obozu Auschwitz, rozpoczął swoje wielkie nauczanie przeciwko wojnie i na rzecz pokoju. Dwadzieścia lat później - 13 czerwca 1999 beatyfikował 108 męczenników z czasów II wojny światowej, ludzi, którzy za wierność chrześcijaństwu i ojczyźnie zapłacili cenę życia. Wskazał ich jako „fundament niewzruszonej ufności w zbawczą obecność Boga na drogach człowieka w trzecim tysiącleciu!”. Wśród nich były miedzy innymi urodzona w Zabrzeży (gm.Łącko) s.Celestyna Faron i pochodząca z Nawojowej s. Julia Rodzińska.
 
Trzy dni poświęcone Maryi Pannie
    Wakacyjne wspomnienia, rocznice historyczne, pierwsze dni nowego roku szkolnego, ale wrzesień ma też trzy dni poświęcone Maryi Pannie.
8 września - wspomnienie narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św.Anna i św.Joachim, którzy mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. Ale Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę - Maryję. Nie jest znane ani miejsce, ani dokładna data urodzenia Matki Zbawiciela. Według wszelkich dostępnych informacji, przyszła ona na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa. W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew.
12 września - święto Najświętszego Imienia Maryi. Było obchodzone już w XVI w. w Hiszpanii. Papież bł.Innocenty XI wprowadził je do kalendarza całego Kościoła jako dziękczynienie za zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod Wiedniem w 1683 r.
.

Obraz Matki Bożej Bolesnej
z kościoła parafialnego pw.św.Elżbiety w Starym Sączu
.
15 września - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. W tym dniu w liturgii wspominamy bolesne przeżycia Matki Bożej. Prymas Tysiąclecia - kard.Stefan Wyszyński - w jednej z homilii mówił, że dobrze czynią ludzie, gdy starają się wejść w uczucia Maryi stojącej pod krzyżem, by je odtworzyć. Pisze o Niej poeta Wojciech Bąk
 
"Tak stać przy krzyżu - to na krzyżu konać
I czuć w swym ciele całą mękę Ciała -
Zwieszone były Jej wiotkie ramiona,
A przecież nie Ona na krzyżu wisiała!
I czuła cierni płomień, pręgi biczów
I mięśnie darte konania ciężarem,
I smutek (...) szat, drwinę zbrodniczą,
I żar spragnionych ust - i wielką wiarę.
Bo wszyscy mogli wątpić - tylko Ona
Tej męki znała na wieki zwycięstwo (...)"
 
Kinga Bednarczyk
 
126600