Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

>The Man<, czyli integracja przez sztukę

Treść


.
"The Man", czyli integracja przez sztukę
 
    Album „The Man” to efekt dwóch projektów artystycznych, jakie studenci z Koła Naukowo-Artystycznego „Piekarnia” realizowali, wspólnie z podopiecznymi Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” i sądecką Policją. To już druga taka publikacja po zeszłorocznym „Inside”. Studenci swoje prace wykonywali podczas kilku miesięcy, natomiast dzieła podopiecznych z „Gniazda” powstały podczas kilkugodzinnych warsztatów plastycznych. Dopełnieniem prezentacji artystycznych w albumie są obrazy funkcjonariuszy Komendy Policji Miejskiej w Nowym Sączu, która wsparła finansowo projekt.
    - Ufam, że dzięki projektom uwrażliwimy się na ludzi niepełnosprawnych i na fenomen ich działań artystycznych, coraz bardziej uznawany na świecie, jako art bunt, a podopieczni z „Gniazda” uwierzą w swoje możliwości i siłę pozawerbalnej wypowiedzi. Podejmowane działania mają na celu kooperację artystyczną dwóch środowisk oraz wdrażanie arteterapii przez sztuki plastyczne w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Terapeutyczna funkcja sztuki pozwala podopiecznym z „Gniazda” na poprawę ich komfortu życia, co ma znaczenie priorytetowe. W arteterapii przez sztuki plastyczne najważniejsza jest kreacja, moment twórczej ekspresji nastawionej na uwolnienie terapeutycznego działania sztuki. Chociaż poziom jakościowy nie jest istotny w arteterapii, z radością odnotowuję niezwykły rozwój powstających w „Gnieździe” prac - napisała we wstępie do albumu dr Iwona Bugajska-Bigos, opiekun koła.
    Premiera albumu odbyła się 11 lipca. Na pierwszym piętrze Centrum Handlowego „Gołąbkowice” stanęła scena, na której „Gniazdo” zaprezentowało spektakl, i galeria prac studentów. Ceremonię poprowadzili wspólnie: Wojciech Lasek i Anna Górz ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” z pomocą Iwony Bugajskiej-Bigos i Zofii Wcisło, prezes „Gniazda”. Wśród gości znaleźli się m.in.: prof.Zbigniew Ślipek - rektor PWSZ, dr Marek Reichel - prorektor PWSZ, dr Janusz Pater - prorektor PWSZ, Henryk Koział - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu i jego zastępca Rafał Leśniak, Władysław Wnętrzak - wójt gminy Rytro.
.

.
    W ramach wernisażu wystąpił teatrzyk "Gumowe Ucho" ze Środowiskowego Domu Samopomocy, ze spektaklem "Przyjaciele" według scenariusza Wojciecha Laska. Przedstawienie przygotowali sami podopieczni pod kierunkiem terapeutki p.Aleksandry Skoczeń, w ramach terapeutycznych zajęć teatralnych. Spektakl w krótki i humorystyczny sposób przedstawia problemy dnia codziennego, z którymi uczestnicy ŚDS zapoznawali się i starali rozwiązywać w ramach treningów interpersonalnych. Wystąpili: Ewa Suflita, Anna Kulig, Katarzyna Kłag, Maria Olszowska, Justyna Klak, Adam Baran, Stanisław Dudzic, Marek Golonka, Dawid Serafin oraz gościnie opiekunowie: Aleksandra Skoczeń i Wojciech Lasek.
    Na zakończenie dla wszystkich gości zagrał zespół "Groovekojad" z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Młodzież, działająca pod opieką Renaty Gierczyk, umilała wieczór jazzowymi, funkowymi i groovowymi rytmami.
    Wspólny projekt Koła Naukowo-Artystycznego „Piekarnia” i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” wsparli przede wszystkim: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu i Drukarnia Nowodruk oraz firmy: Konspol, Fakro, Koral, C.H.Gołąbkowice, Erbet, Magic Sound i firma cateringowa Państwa Siedlarzów.
 
Kinga Bednarczyk
 
124096