Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Odpust ku czci św.Kingi

Treść


.
Odpust ku czci św.Kingi
 
    Odpust ku czci Patronki Ziemi Sądeckiej wpisany jest w historię Starego Sącza i od lat gromadzi ogromne rzesze wiernych, którzy przybywają z odległych stron diecezji tarnowskiej. Na uroczystość przyjeżdżają księża - rodacy, pielgrzymi, przedstawiciele władz samorządowych i górnicy z kopalni soli.
.

.
    W tym roku główna uroczystość ku czci patronki Ziemi Sądeckiej miała miejsce w niedzielę - 22 lipca. Rozpoczęła ją procesja z relikwiami św.Kingi. Poczty sztandarowe Rady Miejskiej w Starym Sączu, Związku Podhalan, górników z Kopalni Soli w Bochni, Stowarzyszenia Czcicieli Świętej Kingi oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, a także kapłani oraz wierni, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Bochni przeszli ze starosądeckiego klasztoru na błonia, do Ołtarza Papieskiego - miejsca, gdzie 13 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł księżną Kingę do chwały świętych. Tam Mszy Świętej przewodniczył ks. prałat Andrzej Pękala - kapelan Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy.
    - Przyszliśmy do Jezusa, bo bez niego nie ma Kościoła i nie ma Eucharystii - mówił na początku homilii kapłan. - Gdybyśmy wszędzie, nie tylko tutaj przy Ołtarzu Papieskim, byli uczniami Chrystusa, to potrafilibyśmy wszędzie przemieniać oblicze naszej Ojczyzny, Europy i świata.
.

.
    Eucharystię koncelebrowali także między innymi ks.prałat Alfred Kurek - były proboszcz starosądeckiej parafii św.Elżbiety, ks.Roman Stafin - kapelan sióstr klarysek oraz ks.Tadeusz Sajdak - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. Mszę Święta ubogacił śpiewem Starosądecki Chór Parafialny pod dyrekcją Stanisława Dąbrowskiego i Chór Serwitte z Węgier przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Bochni i Starosądeckiej Międzyszkolnej Orkiestry Dętej.
    W liturgiczne wspomnienie św.Kingi - 24 lipca, Mszy Świętej o godz. 8.40 przy ołtarzu polowym na dziedzińcu klasztornym przewodniczył ks.bp Andrzej Jeż - ordynariusz diecezji tarnowskiej.
który nawiązując do postaci Patronki Ziemi Sądeckiej, mówił w homilii o miłości.
- Miłości uczymy się w doczesności i będziemy się uczyć także w wieczności. Uczymy się jej od Boga, gdyż tylko On jest jedyną, prawdziwą i czystą Miłością - mówił ks.Biskup. - Święta Kinga jest żywym dowodem tej ponadczasowej prawdy, tej ponadczasowej rzeczywistości, której każdy z nas doświadcza - miłości w różnych wymiarach, do różnych osób, w różnych sytuacjach - dodał kaznodzieja.
    Przywołując postać św.Kingi ks.bp Andrzej Jeż zaznaczył, że reprezentowała ona dwa podstawowe powołania: powołanie do małżeństwa i powołanie do życia zakonnego, a rezygnując z dóbr tego świata „wybrała Tego, który jest źródłem prawdziwej miłości, wolności, świętości i wierności”, nie zapominając przy tym o miłości do bliźniego.
Ks.biskup mówił także, że tylko zjednoczeni z Bogiem w modlitwie możemy poważnie myśleć i budować przyszłość, a właściwy cel ukazują nam Święci.
- Nie mówią by rezygnować z dobrych celów doczesnych, mówią, by nie utracić z pola widzenia najważniejszego kierunku i najważniejszego portu, do którego zmierzamy płynąc po wodach świadectw i historii. Mówią „troszczcie się o sprawy Pana na tym świecie, o to by się jemu przypodobać a nie ludziom”.
Tegoroczny odpust poprzedziła dziewięciodniowa nowenna do św.Kingi, którą w kościele klasztornym Świętej Trójcy prowadził o.Jakub Mentel OFM.
 
Kinga Bednarczyk
 
123902