Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kardynał z Argentyny Papieżem!

Treść


.
Kardynał z Argentyny Papieżem!
 
76-letni arcybiskup Buenos Aires - Jorge Mario Bergoglio został 13 marca wybrany 266 papieżem. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się o godz. 19.06. Papież Franciszek przemówił do wiernych tłumnie zgromadzonych na placu św. Piotra o godz. 20.24.
    Nowy papież jest pierwszym południowoamerykańskim papieżem w historii Kościoła katolickiego i dla wielu wielkim zaskoczeniem, choć był wskazywany, jako następca Jana Pawła II.
Konklawe zakończyło się drugiego dnia piątym głosowaniem. Wtedy to o godz. 19.06 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wyleciał biały dym oznajmujący wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra w Watykanie i śledzącym przed telewizorami oraz za pośrednictwem Internetu milionom ludzi na całym świecie, że wybrano nowego papieża. Informację, kto nim został, podano ponad godzinę po wyborze – o 20.11.
.

.
„Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie” - to pierwsze słowa, jakie wypowiedział papież Franciszek z balkonu Bazyliki św. Piotra do tłumu oczekującego na jego przemówienie. „Chciałbym pomodlić się za naszego papieża emerytowanego, Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boska go strzegła” - dodał.
Następnie poprosił zgromadzonych w Watykanie, by poprosili Pana Boga o błogosławieństwo dla niego. Prosił by odbyło się to w milczeniu, po czym oznajmił, że chce wspólnie z ludem kroczyć drogą braterstwa, miłości i zaufania. W króciutkim wystąpieniu poprosił jeszcze raz o modlitwę i zapewnił wiernych, że szybko się z nimi zobaczy.
    Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.
13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec. W latach 1980-86 był rektorem w San Miguel.
20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo". 3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później - 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.
Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św.Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał hierarcha uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.
W dniach 18-19 kwietnia 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, obecnie zaś w wyniku konklawe w dniach 12-13 bm. zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu. 23 lutego br. ustępujący papież mianował argentyńskiego hierarchę-jezuitę członkiem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów.
 
oprac. Kinga Bednarczyk
Zdjęcie: za TV Watykan
 
324134