Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Rozmowa ks.drem Marcinem Kokoszką

Treść


.
„Święta Kinga wzorem do naśladowania dla nas współczesnych”
ROZMOWA Z KS.DR MARCINEM KOKOSZKĄ
DYREKTOREM DIECEZJALNEGO CENTRUM
PIELGRZYMOWANIA W STARYM SĄCZU
 
    Teren Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im.Jana Pawła II wraz z Ołtarzem Papieskim i Domem Pielgrzyma „Opoka”, to dla nas starosądeczan miejsce niezwykłe. Tam szczególnie wracają wspomnienia z oczekiwanej, pamiętnej wizyty Ojca Świętego, gdy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 r. kanonizował bł.Kingę. O tym dniu i pontyfikacie przypominają nam również pamiątki zgromadzone w Muzeum Jana Pawła II, powstałym w jedynym na świecie zachowanym w całości - na miejscu celebry - papieskim ołtarzu, w pomieszczeniu, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnej była zakrystia dla kardynałów i biskupów.
Od początku dyrektorem DCP był ks.Tadeusz Sajdak.
Rocznic i materialnych pamiątek po naszym wielkim gościu z latami przybywało. Jak również naszych modlitewnych intencji, kierowanych do Stwórcy, za jego pośrednictwem, także jeszcze za życia Wielkiego Papieża i Pielgrzyma.
Pamiętajmy, że Jan Paweł II osobiście wskazał Gród Kingi na miejsce kanonizacji Pani Ziemi Sądeckiej, bowiem Starego Sącza nie było na pierwotnym szlaku papieskiej peregrynacji do Polski w czerwcu 1999 r.
Tym większy to dla mieszkańców zaszczyt i obowiązek - to szczególne wybranie. Z tego miejsca mówił, nie tylko do nas, obecnych na placu papieskiej celebry, ale także do wszystkich współczesnych, i mówi do nas nadal, o potrzebie kultywowania świętości w życiu codziennym, które jest nam dane i zadane: „Nie lękajcie się być świętymi”!
W latach świętowania kolejnych rocznic Jego pobytu w Starym Sączu i pamiętnej mszy kanonizacyjnej, gromadziliśmy się również corocznie u stóp Ołtarza Papieskiego na lipcowych wielkich uroczystościach odpustowych, jak również 16 października na modlitewnych spotkaniach z okazji jubileuszu wyboru kard.Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 roku.
Przyszedł pamiętny 2 kwietnia 2005 r. - godz.21.37. Nie wyobrażaliśmy sobie tego dnia. Co będzie dalej? Znowu mocniej powróciły wspomnienia i myśl, aby bardziej zgłębić papieskie nauczanie. W dniu Jego śmierci wielu z nas uświadomiło sobie, że już za swego życia, był świętym człowiekiem - Świętym Ojcem. Nasze pragnienie, aby został wyniesiony na ołtarze Kościoła, mobilizowało nas do modlitw o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. I znowu to miejsce - Papieski Ołtarz i jego otoczenie stało się najlepszym do zanoszenia próśb do Boga.
Gdy wyruszaliśmy w drogę do Rzymu na uroczystość beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II, zebraliśmy się pod starosądeckim Ołtarzem Papieskim na modlitwę, prosząc w różnych intencjach, w tym o szczęśliwą podróż.
Uczestnictwo w beatyfikacyjnej Mszy św. 1 maja 2011 r. pozostało wielkim przeżyciem duchowym.
Wszystkie te wydarzenia dla ich uczestników stanowiły niezwykłe rekolekcje papieskie. W latach 2002 - 2011 były nimi również Papieskie Dni Młodych. Przy Ołtarzu odbywały się również inne ważne wydarzenia: Spotkania Szkół im. Jana Pawła II, Dni krzyżowe, Moto-piknik na urodziny bł.Jana Pawła II.
Powstał Dom Pielgrzyma w standardzie trzygwiazdkowego hotelu, który oferuje: 33 pokoje z 84 miejscami noclegowymi, wyżywienie w różnych formach (standardowe, konferencyjne, bankietowe, plenerowe), dwie klimatyzowane sale jadalne na osiemdziesiąt i dwanaście osób, kawiarnię z kominkiem, 3 sale konferencyjne, dostęp do bezprzewodowego Internetu w całym obiekcie, parking, kuchnię turystyczną, miejsce zabaw dla najmłodszych, sklepik z pamiątkami, grill, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, wypożyczalnię kajaków i oczywiście kaplicę na 80 osób, której wnętrze zdobi okładkę tego numeru „Z Grodu Kingi”. Na ołtarzu wystawiony jest relikwiarz Jana Pawła II, a cisza sprzyja modlitewnemu skupieniu i kontemplacji.
Przy DCP działa Stowarzyszenie Czcicieli św.Kingi i organizowane są rekolekcje. W styczniu i lutym bieżącego roku były to: sylwestrowe rekolekcje na nartach, rekolekcja dla maturzystów, turystyczne „Beskidy dla narciarzy, rekolekcje dla narzeczonych, rekolekcje dla rodziców i wychowawców, rekolekcje dla gimnazjalistów. W marcu: rekolekcje wielkopostne dla wszystkich, rekolekcje dla narzeczonych, rekolekcje dla żon nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu, a od 28 marca do 4 kwietnia rekolekcje paschalne.
2 kwietnia świętować będziemy ósmą rocznicę śmierci Jana Pawła II.
    W ofercie Domu Pielgrzyma „Opoka” przedstawiono możliwość zorganizowania następujących imprez okolicznościowych: spotkanie opłatkowe, kolacja imieninowa, jubileusz firmy, przyjęcie weselne, jubileusz małżeński, I Komunia, spotkanie kapłańskie.
Wszelkie informacje można znaleźć na www.centrumopoka.pl
    W lutym br. po mianowaniu ks.Tadeusza Sajdaka proboszczem parafii w Korzennej, nowym dyrektorem DCP został ks.dr Marcin Kokoszka, którego poprosiłam o udzielenia odpowiedzi na kilka pytań.
.

.
Proszę o przedstawienie się Czytelnikom pisma „Z Grodu Kingi”.
    - Pochodzę z parafii Nowy Wiśnicz i tam też ukończyłem szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Bochni. Po maturze podjąłem studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święceń kapłańskich udzielił mi ks.biskup Wiktor Skworc w maju 2001 roku. Moją pierwszą placówką była parafia św.Heleny w Nowym Sączu.
    W latach 2004-2010 odbyłem specjalistyczne studia na Uniwersytecie w Innsbrucku, zakończone obroną pracy doktorskiej z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej. Jej treścią było nauczaniu Jana Pawła II w dziedzinie etyki w życiu gospodarczym i społecznym. Po powrocie do diecezji podjąłem pracę w parafii Katedralnej w Tarnowie. Tam również uczyłem religii w I LO. Od 2011 roku byłem zastępcą dyrektora Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego w Porąbce Uszewskiej i rezydentem w Szczepanowie. W międzyczasie rozpocząłem studia na kierunku zarządzanie w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
Od lutego zostałem dyrektorem Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.
 
Jakie zadania i idee związane z objęciem tej funkcji Ksiądz sobie postawił?
    - Zadania to stworzenie wokół Centrum miejsca dla rodzin i duszpasterstwo w ramach Domu Rekolekcyjnego. Idea to wprowadzanie w życie myśli i nauczania bł.Jana Pawła II, który ukazuje nam Panią Sądecką św.Kingę, jako wzór do naśladowania dla nas współczesnych.
 
A jakie są plany, zamierzenia i marzenia Księdza w tym zakresie?
    - Plany to dalszy rozwój i poszerzenie oferty OPOKI w dziedzinie duszpasterstwa pielgrzymowania, a także zaproponowanie oferty gastronomicznej i hotelarskiej dla mieszkańców Sądecczyzny. Nasz dom jest domem otwartych drzwi dla wszystkich, dla grup rekolekcyjnych, rodzin, potrzeb konferencyjnych itd.
Moje marzenie to utworzenie wokół Ołtarza Papieskiego miejsca niedzielnych spotkań dla rodzin, w sposób szczególny zaproponowanie miejsca zabawy i rozrywki dla najmłodszych naszych gości. A jako zadanie duszpasterskie to praca nad zmianą mentalności i sposobu przeżywania niedzieli. W czasie, kiedy na wszystko brakuje nam czasu, potrzeba miejsc i możliwości dla spotkania w gronie rodzinnym, na spokojną rozmowę i wypoczynek. Aby rodzina była mocna, trwała i silna, jak o tym mówił Jan Paweł II, potrzeba stwarzać jej możliwości dla jej scementowania i budowania relacji międzyludzkich. Temu właśnie służą najlepiej wspólne spacery, zabawa na wolnym powietrzu czy też umocnienie wiary poprzez dotknięcie miejsc związanych z Papieżem Polakiem.
Jesteśmy chętni do pomocy wszystkim mieszkańcom naszego miasta, także w dziedzinie organizowania i przygotowania imprez rodzinnych i okolicznościowych.
 
Co zechciałby Ksiądz przekazać naszym Czytelnikom?
    - Bardzo serdecznie zapraszam na starosądeckie błonia już teraz, na piknik rodzinny w czerwcu, a dla fanów motorów na kolejny już moto-piknik, który w tym roku odbędzie się 26 maja.
Najważniejszymi duchowymi przeżyciami tego roku będzie, jak zawsze, odpust ku czci naszej patronki św.Kingi w lipcu, a także rozpoczynająca się 14 września - Mszą św. na Ołtarzu Papieskim pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, peregrynacja w diecezji tarnowskiej obrazu Pana Jezusa Miłosiernego.
O wszystkich tych wydarzeniach będziemy informować i przypominać, licząc na liczny udział wiernych z całej diecezji.
Wszystkim, zwłaszcza tworzącym „Z Grodu Kingi”, życzę „Szczęść Boże” i zapraszam do DCP OPOKA.
 
    Gdy przyszłam do Domu Pielgrzyma Ksiądz Dyrektor podziękował mi za zainteresowanie i pofatygowanie się w celu uzyskania informacji. To niezwykle rzadki przykład docenienia, co mam nadzieję, dobrze rokuje współpracy. Ja również, także w imieniu Czytelników, dziękuję za uzyskane informacje.
 
Jolanta Czech
 
Na podstawie www.diecezja.tarnow.pl
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks.Zbigniew Pietruszka powiedział na zebraniu księży dziekanów z całej diecezji, odbywającym się w Wyższym Seminarium Duchownym, że powstaje dokładny program peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i relikwii św.siostry Faustyny i bł.Jana Pawła II w poszczególnych parafiach.
Jest już pewne, że rozpocznie się ona w dekanacie Stary Sącz w parafii św.Elżbiety.
Peregrynacja obrazu i relikwii rozpocznie się 14 września o 15.00 w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim. Uroczystości będzie przewodniczyć metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Odwiedzą one wszystkie parafie, a także klasztory, szpitale oraz domy opieki w diecezji.
Obraz przybędzie do każdej z parafii o godzinie 17.00 i będzie tam przez cały dzień do 16.00-16.30 dnia następnego. Peregrynacja zakończy się w 2015 r.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościołach diecezji tarnowskiej będzie czytany list pasterski biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, poświęcony peregrynacji.
 
324134