Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

DOMOWY KOŚCIÓŁ

Treść


.
DOMOWY KOŚCIÓŁ
 
    Żyjemy w czasach, w których łatwo się pogubić. Codziennie dociera do nas mnóstwo informacji. Ważnych i zupełnie bez znaczenia. Podejmujemy wiele decyzji. Także ważnych i takich bez większego znaczenia. Pana Boga chcemy stawiać na pierwszym miejscu. Do najważniejszych wartości zaliczamy także rodzinę. I dlatego od czterech lat uczestniczymy w Ruchu Domowego Kościoła.
    Zacznijmy od tego, że nie jest to ruch dla świętych i doskonałych. Ale dla tych, którzy uwierzyli, że Pan Bóg chce nas zbawiać w małżeństwie i w rodzinie. I ma nam wiele do przekazania, żeby pomóc budować szczęście rodzinne z Nim. A to co nam chce przekazać, najczęściej przekazuje przez drugiego człowieka. Domowy Kościół jest to ruch świeckich, w swojej duchowości stanowiąc kontynuację popularnych oaz młodzieżowych. Naszym założycielem jest ten sam Sługa Boży Ojciec Franciszek Blachnicki, który wcześniej założył oazy (Ruch Światło-Życie). Spotykamy się raz w miesiącu w kręgu 4 małżeństw, żeby rozważać Słowo Boże oraz dzielić się radościami i troskami życia (także duchowego). I od czasu do czasu wspólnie jako rodzina wyjeżdżamy na rekolekcje.
    Do uczestnictwa w kręgach Domowego Kościoła pociągnęło nas świadectwo innych uczestników Ruchu. W szczególności doświadczenia rodziców oraz rodzeństwa Jacka. Zresztą sami wcześniej przez wiele lat byliśmy formowani przez oazy młodzieżowe. Po latach małżeństwa dotarło do nas, że z wieloma problemami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Pomocne wtedy stają się wsparcie i modlitwa innych, z którymi możemy dzielić się problemami i troskami znacznie głębiej niż na przykład z koleżankami czy kolegami z pracy.
.

.
    Wróciliśmy właśnie z wakacyjnych rekolekcji, które przeżywaliśmy w Krakowie. Takie niesamowite doświadczenie, że z ludzi, których zupełnie nie znaliśmy, z różnych stron Polski, w różnym wieku (od 2 do 70 lat!), o różnym wykształceniu, pozycji zawodowej, temperamencie - Pan Bóg zbudował rozumiejącą się wspólnotę bliskich osób, dzielącą się wzajemnie troskami i radościami. Tematyka rekolekcji bywa różna. Jednak nieodłącznym elementem każdych rekolekcji naszego Ruchu jest budowanie i pogłębianie duchowości małżeńskiej. Służyły temu codzienne tzw. dialogi małżeńskie, na których omawialiśmy najważniejsze problemy naszych małżeństw i rodzin. Para prowadząca podsuwała nam do rozważania pytania, na które nie odpowiadamy sobie na co dzień, a które są fundamentalne dla naszego związku: jak wygląda hierarchia wartości naszej rodziny? Na jakim miejscu w tej hierarchii jest Bóg? czy codzienny plan dnia odzwierciedla naszą hierarchię wartości, czy tylko w słowach potrafimy deklarować wartości? Życie małżeńskie ma ten przywilej, że oprócz własnego sumienia mamy także „drugie sumienie” we współmałżonku. Forma dialogu małżeńskiego pomaga nam zaprząc nasze „drugie sumienia” do wzrastania a nie budowania muru pomiędzy nami.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że postawił na naszej drodze Ruch Domowego Kościoła. Doświadczamy niezwykłego dobra, które do nas kieruje za jego pośrednictwem.
    Być może Pan Bóg zechce, aby i w naszej parafii powstały takie kręgi?
Natalia i Jacek Lelkowie
 
324503