Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

WRZESIEŃ

Treść


.
Wrzesień
.

.
Kolejny rok szkolny - nowe wyzwania i nadzieje
Zaledwie kilka tygodni temu żegnaliśmy szkolne mury, nauczycieli, kolegów, planowaliśmy wakacyjne podróże i letni odpoczynek. Czas mija bardzo szybko i mamy kolejny rok szkolny i katechetyczny. Przed uczniami, rodzicami i nauczycielami 10 miesięcy intensywnej pracy. Nowy rok szkolny niesie z sobą nowe wyzwania. Dla wielu uczniów będzie to czas wyborów – szkoła średnia, studia, praca. Decyzje te wbrew pozorom nie są łatwe. Mamy swoje marzenia i plany na przyszłość, ale nie zawsze można je realizować. Najważniejsze jest jednak, aby nie stracić entuzjazmu, który towarzyszy pierwszym tygodniom nowego roku szkolnego i nie stracić z oczu celu, który przyświeca na początku.
.
Dosyć już lasów i traw -
Dosyć, koledzy, hasania!
Do szkoły koledzy! Do ław!
Pitagoras się kłania...
Na harce nie ma już czasu,
Już jesień, już jesień - już pierwszy!
Tam w szkole Jan z Czarnolasu
Z naręczem czeka nas wierszy.
A Archimedes - jak myślę -
Z westchnieniem wzywa już was:
„Ciała zanurzone w Wiśle -
Na brzeg i do klas”…
                 (Marian Załucki „Po wakacjach”)
.

.
71 rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 roku - początek II wojny światowej, czasu, który w pamięci tych, co przeżyli ten koszmar kojarzy się z bólem rozstania z bliskimi, ze śmiercią towarzyszącą na każdym kroku i z niepewnością jutra. Wojna 1939-1945 była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. Najpierw atak III Rzeszy niemieckiej bez wypowiedzenia wojny, potem agresja Związku Radzieckiego. We wrześniu 1939 Polska poniosła klęskę, ale Polacy się nie poddali.
.
Kiedy przyjdą podpalić dom,
ten, w którym mieszkasz - Polskę,
kiedy rzucą przed siebie grom
kiedy runą żelaznym wojskiem
i pod drzwiami staną, i nocą
kolbami w drzwi załomocą -
ty, ze snu podnosząc skroń,
stań u drzwi.
Bagnet na broń!
Trzeba krwi! (…)
               (Władysław Broniewski „Bagnet na broń”)
.

.
Trzy dni poświęcone Maryi Pannie
Babie lato, wspomnienia z wakacji, rocznice historyczne, pierwsze dni nowego roku szkolnego, ale wrzesień ma też trzy dni poświęcone Maryi Pannie.
8 września - wspomnienie narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Nie jest to oczywiście prawdziwa data narodzenia NMP. W polskiej tradycji uroczystość ta nosi nazwę Matki Bożej Siewnej. Rolnicy przynoszą do poświęcenia ziarno, sieją je na polach i modlą się o dobre urodzaje w przyszłym roku.
12 września - święto Najświętszego Imienia Maryi. Było obchodzone już w XVI w. w Hiszpanii. Papież bł. Innocenty XI wprowadził je do kalendarza całego Kościoła jako dziękczynienie za zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod Wiedniem w 1683 r.
15 września - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. W tym dniu w liturgii wspominamy bolesne przeżycia Matki Bożej. Papież Pius VII wprowadził je do kalendarza kościelnego w 1814 r. jako podziękowanie za uwolnienie z niewoli, którą na niego nałożył cesarz Napoleon Bonaparte.
.
Ty jesteś Siewna, Tyś jest Różańcowa,
Ty polem szumisz, rankiem po rosie chodzisz -
Ty jesteś Panna Polna, Ty jesteś Łąkowa -
Gwiazdo Zaranna! Przewodniczko łodzi!(...)
Tyś Częstochowska i Tyś Ostrobramska,
Tyś Kalwaryjska i Tyś jest przydrożna -
na małych jasnaś z dzieciństwa obrazkach -
A Tyś strapiona! Panno Pobożna. (...)
                        (Józef Andrzej Frasik „Modlitwa najcichsza”)
 
Kinga Bednarczyk
310706