Czerwiec - KALENDARIUM
Treść
.
5 czerwca - Wniebowstąpienie Pańskie
Po swoim Zmartwychwstaniu Pan Jezus ukazywał się swoim uczniom, natomiast czterdziestego dnia, na ich oczach, wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Określenie "Wniebowstąpienie Pańskie" pochodzi z opisu, przekazanego przez św.Łukasza w Dziejach Apostolskich. Pierwotnie święto to było połączone ze świętem Zesłania Ducha Świętego. Rozdzielono je dopiero w V wieku naszej ery. W Polsce od 2004 roku, na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski, Wniebowstąpienie Pańskie obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zielonych Świąt. Ta uroczystość jest tryumfem, jaki Bóg przygotował swojemu Synowi, która niesie z sobą zapowiedź na powtórne przyjście Chrystusa.
Nie było rozstania
płaczu
zasmucenia
nikt nie machał ręką na pożegnanie
była radość
bo Pan odchodząc wcale nie odszedł
(Jan Zieliński „Wniebowstąpienie”)
12 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego
Uroczystość tą nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, choć nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów.
Duchu Święty, który wszystko łączysz
i chcesz, żeby była zgoda.
Prosimy Ciebie,
żeby nie było ludzi zagniewanych,
żyjących jak pies z kotem,
dokuczających sobie tam i z powrotem,
takich, którzy nawet w czasie arytmetyki
pokazują sobie języki.
Duchu Święty, ni z tego ni z owego,
tchnij na nas, chuchnij na całego. Amen
(ks.Jan Twardowski „Wiersz do Ducha Świętego”)
16 czerwca - rocznica kanonizacji bł.Kingi
Główne uroczystości rocznicowe kanonizacji Matki Kingi odbędą się 19 czerwca przy Ołtarzu Papieskim na starosądeckich błoniach. W dwanaście lat po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu, wierni spotkają się, aby podziękować za beatyfikację Papieża Polaka. Będzie to także dzień Jubileuszu Rodzin diecezji tarnowskiej obchodzony w ramach Jubileuszu 225-lecia powstania naszej diecezji.
Święta Kinga królewna węgierska
w Starym Sączu jak róża zakwitła
trzy razy Tatarzy grozili
odeszli między straszydła
dzięki niej nie tylko w Wieliczce
mamy sól w każdej solniczce
(ks.Jan Twardowski „Święta Kinga”)
23 czerwca - Boże Ciało
Ta liturgiczna uroczystość ku czci Najświętszego Ciała Chrystusa sięga w Polsce XIV wieku i obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. Święto to wiąże się z procesją błagalną z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Ta zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny. Bezpośrednim impulsem do ustanowienia święta był cud, jaki wydarzył się ok. 1263 roku. Kapłan zakonny Piotr z Pragi celebrował Mszę św przy głównym ołtarzu w kościele św.Katarzyny w Bolsena. Zakonnika dręczyły wątpliwości, co do prawdziwości Eucharystii i kiedy wypowiedział słowa konsekracji nad hostią, niezakwaszony chleb zamienił się w Ciało i zaczął krwawić. Krwawiąca Eucharystia spoczywała na korporale, który zachował się w katedrze w Orvieto do dzisiaj.
Zróbcie Mu miejsce: Pań idzie nieba!
Pod przymiotami ukryty Chleba.
Zagrody nasze widzieć wychodzi
I jak się dzieciom Jego powodzi?
Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana!
Przed twoim Bogiem zginaj kolana!
Pieśń chwały Jego śpiewaj z weselem,
On twoim Ojcem, On Przyjacielem.
(Franciszek Karpiński „Pieśń na procesję Bożego Ciała” - fragm.)
Kinga Bednarczyk