Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Stowarzyszenie >Gniazdo< podejmuje kolejne inicjatywy

Treść


.
Stowarzyszenie „Gniazdo”
podejmuje kolejne inicjatywy
 
    Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” po raz kolejny jest inicjatorem przedsięwzięć, które na stałe weszły już do kalendarza imprez kulturalnych i sportowych Starego Sącza. 5 maja swoje progi otworzyła letnia Galeria pod Gniazdem, 8 maja miał miejsce przedpremierowy pokaz „Kopciuszka” w wykonaniu Integracyjnej Grupy Teatralnej, a 14 maja odbył się V Powiatowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza.
 
Letnia Galeria pod Gniazdem
 
    Sezon 2011 został zainaugurowany 5 maja. Na początek stowarzyszenie „Gniazdo” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Cyganowicach zaproponowali wernisaż prac osób niepełnosprawnych, które wzięły udział w konkursie „Podróż moich marzeń”.
.

.
Do udziału w nim zgłosili się podopieczni dziesięciu fundacji, stowarzyszeń i organizacji, które starają się nauczyć swoich wychowanków, jak odnaleźć się w czasami trudnej dla nich rzeczywistości. Jurorami w konkursie byli Iwona Bugajska-Bigos - wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz Ryszard Miłek - wiceprezes Fundacji „Pro-Art” w Nowym Sączu. Zdecydowali oni przyznać trzy pierwsze miejsca dla Marcina Jabłońskiego (Pałac Młodzieży w Nowym Sączu), Łukasza Tomasiaka (Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Sączu) i Dominiki Maśko (Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Sączu). W konkursie wyróżniono ponadto: Andrzeja Bobolę (Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach), Annę Mikulec, Marię Dziedzinę, Mateusza Połeć i Sławomira Ramsa (Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Sączu) oraz Magdalenę Gurgul, Agnieszkę Bednarczyk i Ilonę Szkaradek (WTZ Mada Nowy Sącz). Pani dr Iwona Bugajska-Bigos przyznała także swoje wyróżnienia dla Anny Ciapały (WTZ Mada Nowy Sącz) i Marii Olszowskiej (Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Sączu). Na zwycięzców czekały aparaty fotograficzne ufundowane przez trzy starosądeckie firmy: Sam-Chem, Biurowiec i MS Ubezpiecznia. Nagrody otrzymali także autorzy wyróżnionych prac, a wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.
Miłym akcentem uroczystości otwarcia galerii było uhonorowanie Jana Reszkiewicza - kierownika WTZ „Mada” w Nowym Sączu, który w kwietniu otrzymał tytuł „Człowieka Wielkiego Serca 2010” oraz występ Starosądeckiej Międzyszkolnej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego i Integracyjnej Grupy Teatralnej utworzonej przy stowarzyszeniu „Gniazdo”. Aktorzy - amatorzy zaśpiewali cztery piosenki z przedstawienia pt. „Kopciuszek”.
 
Integracyjny Teatrzyk Muzyczny
 
   Tym razem podopieczni „Gniazda”, uczniowie ze starosądeckich szkół i Zespołu Szkół w Barcicach przygotowali przedstawienie pt. „Kopciuszek”, które zostało zrealizowane w ramach projektu „Nigdy nie rezygnuj z marzeń”, współfinansowanemu przez Unię Europejską. Młodzi aktorzy od początku tego roku brali udział w próbach, w udostępnionym przez strażaków budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Krakowskiej w Starym Sączu. Reżyserii po raz kolejny podjęła się Halina Wąsowka-Shirmer przy pomocy Jolanty Koszul. O oprawę muzyczną zadbał Marek Kanik, a o scenografię Ignacy Kurowski.
Po raz pierwszy mieszkańcy Starego Sącza mogli obejrzeć przedstawienie 8 maja podczas trzeciej edycji koncertu charytatywnego „Daj serce innym”. Podczas imprezy wystąpili między innymi uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu, zespół regionalny „Mali Moszczeniczanie” i Orkiestra Dęta z Barcic. W trakcie zabawy sprzedawano losy, a Liderzy Promocji Zdrowia, z Gimnazjum w Starym Sączu i Zespołu Szkół w Barcicach, zachęcali - dość skutecznie, do wsparcia idei koncertu – pomocy chorym dzieciom.
Ci, którzy liczyli na wspaniałą zabawę podczas oglądania „Kopciuszka” nie zawiedli się. Była to sztuka pełna śpiewu i tańca. Aktorzy zachwycili zabawnymi dialogami i umiejętnościami, które z roku na rok stają się coraz bardziej profesjonalne. 22 maja mieszkańcy Starego Sącza mogli obejrzeć przedstawienie w kinie „Sokół” z okazji Dnia Matki, a 27 maja teatrzyk wystąpił na Rynku Głównym w Krakowie.  
Przy tej okazji wszystkim aktorom biorącym udział w projekcie, ich opiekunom i rodzicom życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że za rok po raz kolejny będą bawić nas nowymi rolami.
 
V Powiatowy Turniej Bocci
 
    V Powiatowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych odbył się 14 maja w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Barcicach. Wzięło w nim udział 96 uczestników z trzynastu organizacji, które zrzeszają i pomagają osobom niepełnosprawnym na całej Sądecczyźnie. Tym razem najlepsi okazali się podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy. Zawodnicy otrzymali Puchar Burmistrza Starego Sącza, medale oraz nagrody – zegarki. Drugie miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej „Nadzieja” z Nowego Sącza zaś trzecie druga drużyna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy. Na wszystkich uczestników turnieju czekały upominki oraz pamiątkowe statuetki, które powstały w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cyganowicach. Atrakcją turnieju okazali się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy udzielali praktycznych wskazówek, jak dbać o bezpieczeństwo, obdarowali zawodników gadżetami i pozwolili do woli fotografować się w policyjnych czapkach przy radiowozie i motocyklu, czym sprawili wielką radość uczestnikom rywalizacji.
.

.
Głównym organizatorem turnieju było Stowarzyszenie „Gniazdo”. Duży udział mieli także pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach z Joanną Homoncik - dyrektor ośrodka na czele oraz wolontariusze z Zespołu Szkół w Barcicach i Gimnazjum w Starym Sączu, którzy opiekowali się zawodnikami. Szczególne podziękowania prezes „Gniazda” Zofia Wcisło i wiceprezes Wojciech Lasek skierowali na ręce dyrekcji szkoły w Barcicach - Grzegorza Garwola i Wandy Kochanowicz oraz do sędziów turnieju, wśród których główny prym wiedli Aldona Bulanda, Dominika Surzyńska-Górska oraz Tomasz Baliczek.
Sponsorami V Turnieju Bocci byli Urząd Miejski w Starym Sączu, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Rozlewnia Wody Mineralnej Cechini w Muszynie, Spółdzielnia Pracy Piwniczanka w Piwnicznej-Zdroju, Goldfruct Sp. z o.o. Kinga Pienińska - Zakład Produkcyjny Wody Mineralnej w Krościenku nad Dunajcem, Lynka Sp. z o.o. w Krakowie.
Kinga Bednarczyk
 
322508