Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Strategiczne inwestycje dla przyszłości Starego Sącza

Treść


.
STRATEGICZNE INWESTYCJE DLA PRZYSZŁOŚCI
STAREGO SĄCZA
ROZMOWA Z BURMISTRZEM JACKIEM LELKIEM
 
   Wiele się dzieje w mieście i gminie. Chcąc być na bieżąco, mieć informacje z pierwszej ręki oraz dla historii odnotować to, co zaplanowano i wykonywano A.D. 2018 - o odpowiedź na kilka pytań poprosiłam burmistrza Jacka Lelka. Jak zwykle moją prośba została potraktowana ze zrozumieniem i bardzo życzliwie i oto jej zapis:
 
Za chwilę pierwsze półrocze będzie za nami. Nad czym pracuje teraz starosądecki magistrat?
   - Po kilku latach trudnych przygotowań wchodzimy w okres realizacji planów i inwestycji, które będę służyć mieszkańcom przez wiele lat. Strategia, która przyjęliśmy, wykorzystująca walory Starego Sącza, rok po roku wprowadzana jest w życie. Inwestycje to nie tylko mury, czy kilometry dróg, wydane miliony i pozyskane miliony. Każde z tych działań jest dedykowane mieszkańcom. Nowa biblioteka to kultura i edukacja, hala sportowa, która powstanie przy szkole podstawowej nr 1 to zdrowie i sport, inwestycje wokół stawów to rodzinny wypoczynek, kanalizacja to ochrona środowiska, strefa aktywności gospodarczej to miejsca pracy i podatki. Powstający u stóp starosądeckiej skarpy dworzec autobusowy z parkingiem, to podniesienie komfortu życia i podróżowania. To wszystko ma tworzyć dobre miejsce do życia dla nas i naszych dzieci. Rozpoczynamy inwestycje, które łącznie kosztować będą blisko 80 mln złotych! Nie było by nas na nie stać, gdyby nie pozyskane dotacje z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa. Do tych kwot trzeba by jeszcze doliczyć inwestycje na naszym terenie realizowane przez podmioty prywatne (np. w strefie aktywności gospodarczej) oraz inne instytucje - np. ścieżki rowerowe realizowane przez Województwo Małopolskie czy modernizacja drogi krajowej realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Tak więc bez żadnej przesady można stwierdzić, że mamy w naszej gminie prawdziwy boom inwestycyjny. I z tego wszyscy możemy się cieszyć. Bo z efektów tych inwestycji będziemy korzystać przez dziesięciolecia…
 
Przejdźmy do konkretów. Kiedy zobaczymy koparki przy szkole podstawowej?
   -To inwestycja, na którą czekają dzieci, młodzież i dorośli. Na ukończeniu jest już procedura wyłonienia wykonawcy robót. Zgłosiły się cztery firmy. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 7,5 mln złotych! Na szczęście bardzo znaczące dofinansowanie, ponad 5 mln, udało nam się pozyskać z funduszy unijnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w roku szkolnym 2019/20 hala będzie gotowa! a prace rozpoczną się zaraz jak dzieci opuszczą szkolne mury udając się na wakacje.
 
Pełnowymiarowa hala sportowa zastąpi dotychczasową salę gimnastyczną?
   - Tak i będzie w pełni zintegrowana z budynkiem szkolnym. Trybuny na 200 osób, pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej, ręcznej, nożnej i koszykówki, i oczywiście niezbędne zaplecze - toalety, szatnie, prysznice. Do południa hala będzie służyła szkole, a w godzinach pozalekcyjnych -mieszkańcom, klubom sportowym i innym rozgrywkom. Podobnie, jak funkcjonuje sala przy Szkole Podstawowej nr 2.
 
Szerokim echem w mediach, również ponadregionalnych, odbiła się budowa nowej ścieżki przyrodniczej na stawach...
   - To zupełnie wyjątkowa rzecz. To jest coś, co trzeba koniecznie zobaczyć na żywo - niecodzienna architektura autorstwa małżeństwa architektów Anny i Wojciecha Świątków, a wokół pulsująca życiem przyroda. Nad enklawą przyrodniczą pracowało wiele głów, ale pierwszy pomysł, aby udostępnić to uroczysko zgłosił wiceburmistrz Gizicki. Mocno współpracowali z nami przyrodnicy z Popradzkiego Parku Krajobrazowego, brawa należą się wykonawcy, sądeckiej firmie BMD, który w trudnym terenie większość prac wykonywał zimą. No i gdyby nie dofinansowanie unijne z Urzędu Marszałkowskiego, które pokryło około 85% kosztów, z pewnością enklawa by nie powstała. To idealne miejsce na rodzinny spacer, zaraz obok rekreacyjnej części stawów. Wkrótce dojedziemy tam także rowerami wzdłuż Popradu.
 
Także, jeśli chodzi o rowery to rzeczywiście sporo nowego się dzieje...
   - Rzeczywiście. Stary Sącz znalazł się na zbiegu dwóch ważnych tras rowerowych realizowanych przez Województwo Małopolskie: EuroVelo 11 oraz Velo Dunajec. My jesteśmy partnerami tego przedsięwzięcia na terenie naszej Gminy. Jeszcze w tym roku doczekamy się kładki pieszo-rowerowej na Popradzie, poniżej mostu kolejowego. W połączeniu ze ścieżkami do Barcic i na stawy, oraz ścieżkami rowerowymi na terenie miasta - mamy już niezwykle atrakcyjną ofertę dla rowerzystów. Zresztą już teraz wyraźnie widać zwiększoną liczbę turystów, którzy docierają do Starego Sącza na rowerach.
 
Na ul.Partyzantów trwa budowa kanalizacji. Mieszkańcy są zadowoleni z firmy, prace idą szybko. Teraz czas na zachodnią część miasta?
   - Czeka nas kosztowne, czasochłonne, trudne i uciążliwe zadanie. Zawarliśmy już umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia oraz jesteśmy już blisko wyboru wykonawcy. Po latach oczekiwań i planowania rozpoczną się prace w ulicach Piłsudskiego, Tischnera, Źródlanej, Żwirki i Wigury. Ponadto ogłosiliśmy przetarg na budowę sieci kanalizacji sanitarnej na ulicach Bazielicha i Dunajcowej. Proszę mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Nikogo nie trzeba przekonywać dzisiaj o konieczności budowy kanalizacji, ale niestety nie da się tego wykonać bezboleśnie. Każda budowa na żywym organizmie wiąże się z utrudnieniami, jednak przy współpracy - mam nadzieję, że uda nam się to wszystko wykonać.
 
Od czasu zamknięcia mostu heleńskiego wielu Starosądeczanom, którzy uczą się lub pracują w Nowym Sączu, niezwykle doskwierają korki…
   - To rzeczywiście problem, który nie pojawił się dzisiaj, chociaż zamknięcie mostu go spotęgowało. Rzecz nie jest łatwa. Koniecznych jest wiele działań, przede wszystkim związanych z budową nowych przepraw. Jednak też trzeba poprawić wykorzystanie tych zasobów, które mamy. Mam na myśli linię kolejową. Wspólnie z sąsiednimi samorządami podjęliśmy inicjatywę uruchomienia szynobusu, który w godzinach szczytu będzie woził mieszkańców pomiędzy Nowym Sączem a Starym Sączem, a od 10 czerwca - po zakończeniu remontu linii kolejowej - do Rytra. To dość kosztowne rozwiązanie, ale dzięki współpracy finansowej Województwa Małopolskiego, Miasta Nowego Sącza, oraz gmin Łącko, Rytro i Podegrodzie oraz oczywiście naszej Gminy udało się dopiąć formalności i połączenie ruszyło 21 maja. Ale powodzenie odniesie wówczas, gdy zainteresowani zechcą przesiąść się do pociągu. Pracujemy również nad wspólnym biletem, który umożliwi przejazd zarówno koleją jak i autobusem MPK. Zabiegamy również, aby za bardzo symboliczną opłatą można było w szynobusie przewozić rowery. Mam nadzieję, że te plany ziszczą się jeszcze przed wakacjami.
 
Odchodząc od tematu inwestycji, może pytanie z dziedziny szeroko pojętej kultury. Co ciekawego wydarzy się w Starym Sączu podczas wakacji przyciągając mieszkańców i turystów?
   - W tym roku warto zwrócić uwagę na widowisko zatytułowane: „Święty z Wadowic”. Dokładnie w 19. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Starym Sącza - 16 czerwca w Rynku zobaczymy spektakl zaskakujący pod każdym względem.
Będzie można zobaczyć niezwykłe efekty multimedialne, wysłuchać kilkunastu nowych piosenek o tematyce związanej z nauczaniem Jana Pawła II w wykonaniu wybitnych wokalistów, chóru i orkiestry. To będzie widowisko, jakiego chyba jeszcze w Starym Sączu nie było!
Myślę, że propozycja działań organizowanych oraz częściej - wspieranych przez Gminę Stary Sącz - będzie jak zwykle bardzo szeroka. Diecezjalne Święto Rodziny, wcześniej Zjazd Sądeczan oraz VIII Turniej Sokolika z udziałem gwiazd europejskich dziecięcej piłki nożnej. Na przełomie czerwca i lipca Strefa Chwały - Festiwal, na który przyjadą rodziny z całej Polski, ale oferta jest także otwarta dla mieszkańców - szczególnie niedzielny dzień otwarty, z występami fantastycznych gwiazd polskiej muzyki chrześcijańskiej.
I co bardzo ważne: w tym roku po raz 40. będziemy słuchać w Starym Sączu muzyki dawnej. Jubileuszową edycję Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej objęła patronatem Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Przygotowujemy też specjalne wydawnictwo poświęcone festiwalowi.
A to dopiero atrakcje do połowy lipca. Dalszy ciąg wakacji zapowiada się nie mniej interesująco, dlatego zachęcam do śledzenia plakatów i stron internetowych z aktualną ofertą wydarzeń.
 
   Dziękując za wyczerpujące odpowiedzi, życzę wszelkiej pomyślności w realizacji planów, czekamy na następne dobre wieści dla miasta i jego mieszkańców.
Jolanta Czech
 
324134