Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Wielkanocna tradycja w starosądeckim gimnazjum

Treść


.
„Wielkanocna tradycja
w starosądeckim gimnazjum”
 
    2 kwietnia 2012 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu odbyło się spotkanie przedświąteczne. Na uroczystość przybyli: nauczyciele - emeryci i renciści, burmistrz Starego Sącza - p.Jacek Lelek, radni Rady Miejskiej: p.Sławomir Szczepaniak, p.Marek Sekuła, ks.pułkownik Augustyn Dzięgiel, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia Joanna Ustarbowska-Dudka, przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu z p.dyrektor Małgorzatą Konstanty na czele, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu - p.Zenon Ćwik, przewodnicząca Rady Rodziców - p.Małgorzata Polakiewicz, nauczyciele i pracownicy obsługi gimnazjum.
.

.
    Zgromadzeni goście zasiedli przy pięknie udekorowanych stołach, na których położone były kolorowe pisanki wykonane przez uczniów pod kierunkiem pań: Justyny Tyka, Natalii Lelek i Ewy Sojka. W centrum sali została umieszczona efektowna scenografia Grobu Pańskiego.
    Pan dyrektor - Stanisław Majca i p.wicedyrektor gimnazjum - Wioletta Nowak powitali wszystkich gości i zaprosili na krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pań: Zofii Trzcińskiej i Joanny Pabian-Rams. Grupa w składzie:
Siedlarz Dawid, Mordarska Izabela, Syjud Paulina, Mordarska Magdalena, Kurowska Katarzyna, Pyka Klaudia, Dyrek Natalia, Rejowska Anna, Witowska Julia, Siedlarz Klaudia, Nowak Sylwia, Jaśkiewicz Kamila wykonała pieśni, recytowała wiersze o tematyce wielkopostnej, w których poruszone zostały problemy egzystencji człowieka, wiary, nadziei i miłości.
    Pan dyrektor podziękował młodzieży za wspaniały występ, życzył wszystkim Błogosławionych Świąt i oddał głos Burmistrzowi. Z okazji Świąt Wielkanocnych złożył on zgromadzonym życzenia zdrowia, pogody ducha, radości, która płynie ze Zmartwychwstania Jezusa w naszych sercach. Głos zabrał również ks.Augustyn Dzięgiel, który podziękował za zaproszenie i zwrócił się do zgromadzonych ze słowami: „Aby Zmartwychwstały Pan, dawca wszelkiego życia był mocą, nadzieją w trudach i cierpieniach. Niech Chrystus Zmartwychwstały Wam błogosławi”. Pani dyrektor Małgorzata Konstanty podziękowała za zaproszenie. Podkreśliła, że takie przedświąteczne spotkania są piękną tradycją, a święta to takie „pamiętanie” o drugim człowieku i życzyła zdrowych, spokojnych Świąt w rodzinnej atmosferze. Następnie głos zabrali: p.dyrektor - Joanna Ustarbowska-Dudka, radny - p.Sławomir Szczepaniak, dyrektor Zenon Ćwik, którzy dołączyli się do życzeń swoich przedmówców. Do życzeń dodajmy wiersz ks.Jana Twardowskiego pt. „Wielkanocy pacierz”, recytowany przez uczennicę Klaudię Siedlarz w trakcie uroczystości:
 
Nie umiem być srebrnym aniołem
ni gorejącym krzakiem
tyle Zmartwychwstań już przeszło
a serce mam byle jakie.
 
Tyle procesji z dzwonami
tyle już Alleluja
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.
(…)
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.
 
Pyszczek położy na ręku
sumienia wywróci podszewkę
serca mojego ocali
czerwoną chorągiewkę.
 
Autor teksu i zdjęć: Teresa Tokarczyk
 
322722