Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Brytyjska Akcja Pomocy

Treść


.
Brytyjska Akcja Pomocy
 
   Wszyscy na pewno znają albo słyszeli o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, akcji charytatywnej organizowanej w Polsce od 22 lat. Brytyjczycy mają podobną coroczną imprezę organizowaną przez stację telewizyjną BBC, pod nazwą Children in Need (Potrzebujące dzieci).
   Od ponad 30 lat, a więc dłużej niż w Polsce, fundacja BBC pomaga potrzebującym dzieciom w Wielkiej Brytanii. W 1985 roku organizatorzy stworzyli maskotkę Pudsey Bear (pluszowy żółty miś), która stała się ikoną całego wydarzenia, a którą znają wszystkie tutejsze dzieci.
Co roku 15 listopada w całym kraju szkoły, przedszkola, zakłady pracy i różne instytucje biorą czynny udział w zbiórce funduszy.
   Przedszkole, w którym pracuję, wyrobiło sobie tradycję specjalnie na tę okazję. Zapraszamy wszystkich rodziców i przedszkolaków na wspólne śniadanie. Nie jest to jednak zwykłe śniadanie. Do stołu należy usiąść w piżamie. Tak, właśnie w piżamie. Tego dnia cały personel przedszkola i wszystkie dzieciaki oraz co odważniejsi rodzice przychodzą do szkoły w piżamach. Do końca trudno powiedzieć, dla kogo ten dzień jest większą frajdą, dla dzieci czy dorosłych. Jeśli mam być zupełnie szczera, to choć praca w piżamie jest bardzo wygodna nie chciałabym tak ubrana przychodzić częściej do pracy. Pomijam fakt, że czuję się jakbym była w domu. Różnicę stanowią otaczające mnie dzieci, których w domu nie mam.
W minionym dniu „piżamowym”, bo tak go nazywamy, było dużo śmiechu i zabawy. Moje koleżanki popisały się pomysłowością i bardzo ciekawym doborem nocnych strojów.
.

.
Zebraliśmy pieniądze (rodzice złożyli wolne datki za śniadanie), które przekażemy fundacji Children in Need.
Mam nadzieję, że dzieci i ich rodzice nauczyli się przy okazji, że pomagać można w każdy sposób i że pomagać trzeba, bo ciągle są wokół nas bardziej potrzebujący.
   Nie zabrakło artystów, aktorów, ludzi „znanych i lubianych” ze szklanego ekranu, którzy wzięli udział w różnych przedsięwzięciach i inicjatywach. BBC transmitowało specjalny program z tej okazji. Wszyscy przyczynili się do zbiórki ponad 31 milionów funtów, które zapewnią pomoc dzieciom chorym oraz z najbiedniejszych rodzin.
Od początku istnienia fundacja zebrała ponad 600 milionów funtów, które poprawiły warunki życia setkom tysięcy dzieci i ich rodzinom.
Iwona Macałka      
(korespondencja z Londynu)
 
322709