Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kalendarium

Treść


.
16 czerwca - 15. rocznica kanonizacji bł.Kingi przez Ojca Świętego Jana Pawła II
    Główne uroczystości rocznicowe kanonizacji bł.Kingi odbędą się w tym roku 14 czerwca. Tego dnia diecezja tarnowska będzie przeżywać Diecezjalne Dziękczynienie za Kanonizację św. Jana Pawła II połączone z tradycyjnym już Świętem Rodziny, a w tym roku - wyjątkowo - również ze Świętem Caritas. Uroczystości rozpoczną się Eucharystią przy Ołtarzu Papieskim o godz.11.00 pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika - metropolity przemyskiego z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz biskupów pomocniczych.
 
19 czerwca - Boże Ciało
     Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Inicjatorką ustanowienia tego święta była św.Julianna z Cornillon (1193-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
 
Oprac. Kinga Bednarczyk
 
126600