Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Turniej Bocci rozegrano w Barcicach

Treść


.
Turniej Bocci rozegrano w Barcicach
 
     Drużyna Warsztatu Terapii Zajęciowej "Mada" z Nowego Sącza zwyciężyła w VIII Powiatowym Turnieju Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza. 10 maja w Zespole Szkół w Barcicach zorganizowało go Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”.
  Turniej zgromadził na sali gimnastycznej ponad stu uczestników z osiemnastu organizacji, które zrzeszają i pomagają osobom niepełnosprawnym w powiecie nowosądeckim. Do rywalizacji przystąpili także niepełnosprawni zawodnicy ze Szczawnicy, Makowa Podhalańskiego i Suchej Beskidzkiej. Celem imprezy była nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale także integracja społeczna.
   Zawody były niezwykle zacięte, ale wszystko odbywało się w duchu „fair play”. Uczestnicy kibicowali sobie nawzajem, a drużyny, po każdym rozegranym meczu, otrzymywały zasłużone gratulacje i brawa. Atrakcją Turnieju były także pokazy rycerskie, które na boisku szkolnym zaprezentowali rycerze z Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Sądeckiej z siedzibą w Starym Sączu.
   Boccia jest dyscypliną paraolimpijską skierowaną głownie do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, z określonymi dysfunkcjami narządów ruchu. Są to ludzie z porażeniem mózgowym, z uszkodzonym kręgosłupem, czy przerwanym rdzeniem kręgowym. Jako dyscyplina paraolimpijska jest podzielona na cztery kategorie: w BC1 i BC2 startują osoby z porażeniem mózgowym, które potrafią samodzielnie rzucać bilą; w BC3 występują zawodnicy poruszający się na wózkach, natomiast w BC4 ci, którzy nie mają funkcji chwytnych w rękach.
.

.
   Podczas Turnieju najwięcej emocji przysporzyły mecze finałowe, w których o główną nagrodę - Puchar Burmistrza Starego Sącza, walczyli zawodnicy Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Makowa Podhalańskiego, Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Sącza i Warsztatu Terapii Zajęciowej "Mada" z Nowego Sącza.
   Turniej od wielu lat rozgrywany jest na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Barcicach. „Chyba to miejsce sprzyja tak wspaniałej rywalizacji” - mówił Grzegorz Garwol, dyrektor placówki, zapraszając uczestników także za rok.
    Ostatecznie zawody wygrała drużyna WTZ "Mada" z Nowego Sącza. Drugie miejsce przypadło uczestnikom ze Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Sącza, a trzecie SOSW z Makowa Podhalańskiego. Nagrodami dla laureatów, obok pucharu i medali, były kurtki sportowe oraz kijki do nordic walking, które ufundowali sponsorzy. Na wszystkich zawodników czekały upominki i pamiątkowe statuetki z turnieju, które powstały w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cyganowicach
   W zorganizowaniu turnieju pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół w Barcicach i Gimnazjum w Starym Sączu, którzy opiekowali się zawodnikami i dbali o ich dobre samopoczucie. Szczególne podziękowania prezes „Gniazda” Zofia Wcisło i wiceprezes Wojciech Lasek skierowali na ręce Burmistrza Starego Sącza i dyrekcji szkoły w Barcicach - Grzegorza Garwola i Wandy Kochanowicz. Słowa podziękowania powędrowały także do sędziów turnieju, wśród których główny prym wiedli Aldona Bulanda, Dominika Surzyńska-Górska oraz Tomasz Baliczek.
Kinga Bednarczyk
 
135900