Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO

Treść


.
III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO
W blasku chwały Szarych Szeregów
 
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Starym Sączu już po raz trzeci zorganizowało Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
  65 uczestników z 22 gimnazjów przystąpiło do zmagań testowych, sprawdzających znajomość treści „Kamieni na szaniec” A.Kamińskiego. Uczestników konkursu powitał dyrektor szkoły, Krzysztof Szewczyk oraz jury w składzie: Małgorzata Jawor, Dorota Kruczek, Joanna Opyd, Iwona Rychlewska. Uczniowie otrzymali zestaw 40 pytań oraz 45 minut na ich uzupełnienie. Gimnazjaliści jednak w dość szybkim czasie uporali się z testem- większość opuściła salę po 20 minutach. Ich zdania na temat konkursu były dość zróżnicowane: niektórzy uważali go za dość prosty, inni - twierdzili, że poziom trudności był średni lub nawet wysoki. Większość uczniów za najtrudniejsze pytanie uznała przywołanie pierwszego zdania z pamiętnika bohatera powieści, Zośki.
    W oczekiwaniu na wyniki konkursu, uczestnicy wraz z opiekunami mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez sponsorów: Firmę Klag Grzegorz z Gołkowic, Firmę Grześ z Nawojowej, Wytwórnię Cukierniczą - Jeziorek Krystyna w Starym Sączu, Firmę Gastronomiczną Raj w Gołkowicach.
.

.
    W celu uczczenia bohaterów powieści A.Kamińskiego oraz walczących i poległych na frontach II wojny światowej, uczestnicy konkursu na zaproszenie p.Teresy Szewczyk udali się do CKiS na projekcję filmu „Akcja pod Arsenałem”. Następnie miała miejsce uroczysta gala laureatów. Rozpoczął ją montaż słowno-muzyczny poświęcony bohaterom lektury, będącej przedmiotem konkursu. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu - Ewa Zielińska, v-ce dyrektor Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, p.Wioletta Nowak.
  Dyrektor LO w Starym Sączu, Krzysztof Szewczyk pogratulował biorącym udział w konkursie zapału i wiedzy. Następnie wręczył wyróżnionym nagrody. W tym roku otrzymało je aż 29 uczestników. Na podium uplasowały się: I miejsce Karolina Gizicka z Gimnazjum w Przysietnicy, II miejsce Kinga Gizicka również z Gimnazjum w Przysietnicy, a III miejsce przypadło Katarzynie Grońskiej z Gimnazjum w Jazowsku.
Warto zaznaczyć, iż pierwsza laureatka uzyskała godny podziwu wynik- na wszystkie pytania odpowiedziała bezbłędnie. Natomiast Karolina i Kinga Gizickie to siostry bliźniaczki, które tak oto wypowiedziały się na temat zwycięstwa: - Cieszymy się, nie wierzymy jeszcze w wygraną. Uczyłyśmy się razem, była to ciężka praca oraz wielki stres. Trzeba przyznać, że fascynuje nas ta książka, a poza tym bardzo lubimy czytać. Ostatnio brałyśmy udział w konkursie na temat literatury pisanej wierszem i uważamy, że był on łatwiejszy.
  Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Nowosądecki, p.Marek Pławiak oraz burmistrz Starego Sącza, p.Jacek Lelek. Przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki hojności następujących sponsorów: Burmistrza Starego Sącza, p.Jacka Lelka, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, Kancelarii Ubezpieczeniowej Marka Sekuły, Drukarni Goldruk w Nowym Sączu, Drukarni Flexergissp.z o.o. w Nowym Sączu, Anny Baran PHU BiurOwiec w Starym Sączu, Pawła Jawora Usługi Transportowe w Starym Sączu, Adama Sroki Sroka Transport w Słopnicach, Kina Helios w Nowym Sączu, Renaty i Grzegorza Ząber Firma Grześ z Nawojowej. Dzięki tym sponsorom możliwy był zakup wartościowych i atrakcyjnych nagród rzeczowych: tableta, aparatu fotograficznego, sprzętu komputerowego, sportowych plecaków, zegarków, książek.
    Patronat medialny nad konkursem objęła „Gazeta Krakowska”, „Sądeczanin”, Starosądeckie.info oraz RMF MAXXX.
 
Rafał Sułkowski, Maria Drożdż
- uczniowie klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
324541