Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Jasełka

Treść


.
Jasełka
 
    Radośnie i gwarno było 30 stycznia w Domu Parafialnym. Tam to uczniowie klasy I E i II D przedstawiali dla swoich babć i dziadków jasełka. W pięknie udekorowanej sali znalazło się miejsce nie tylko dla seniorów. Na uroczystość licznie przybyli rodzice, rodzeństwo, a nawet koledzy małych aktorów. Nie zabrakło również pani dyrektor Barbary Dyrek, pana dyrektora Zdzisława Wojnarowskiego oraz księży proboszczów Marka Tabora i Janusza Ryby. Pomysłodawcami, reżyserami, charakteryzatorami i ogólnie dobrymi duchami całego przedsięwzięcia były panie wychowawczynie Wanda Kowalczyk i Lucyna Wojnarowska. W dniu występu okazały się być one dodatkowo sponsorami słodkiego poczęstunku dla dziadków.
Ci zaś gromkimi brawami nagradzali poszczególne części przedstawienia. Była scena budzenia pasterzy, ich pokłonu przed Bożą Dzieciną, przybycia do Betlejem mędrców ze wschodu. Ciekawy scenicznie i barwny był obraz walki dobra ze złem - aniołów z diabłami. Publiczność miała okazję przypomnieć sobie, jeszcze do niedawna tak popularne na naszym terenie, występy grup kolędniczych. Na scenie zagościli kolędnik z gwiazdą, śmierć, turoń, a nawet Żyd. Wśród przybyłych do betlejemskiej stajenki był też uczeń, o którego duszę, na wzór średniowiecznych moralitetów, walczyły upersonifikowane dobro i zło. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami, które nieraz razem z małymi aktorami śpiewali widzowie.
.

.
„Niech gospodarz wesół będzie, że nas przyjął po kolędzie. Niech was Pan Bóg zdrowiem darzy, naszych dobrych gospodarzy” - w trakcie przedstawienia takie życzenia i wyrazy wdzięczności popłynęły do księdza proboszcza Marka Tabora, który zawsze chętnie gości w Domu Parafialnym uczniów klas I-III. A okazji ku temu nie brakuje, bo niejednokrotnie właśnie tam odbywają się ważne uroczystości szkolne: zakończenie roku szkolnego, ślubowanie klas pierwszych. I za tę życzliwość, i otwartość, dziękujemy.
  Na zakończenie uczniowie złożyli swoim wzruszonym babciom i dziadkom życzenia. Do życzeń tych dołączyły się również panie wychowawczynie, a Dyrekcja skierowała do małych aktorów ciepłe słowa podziękowania i uznania. Rodzice natomiast pragną podziękować pani Wandzie Kowalczyk i pani Lucynie Wojnarowskiej za to, że dostrzegają zdolności naszych dzieci i mają ochotę oraz znajdują czas, by z nimi twórczo pracować.
MBM
 
324010