Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim

Treść


.
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
 
   Każdy, kto poznał opowieść o bohaterskich lotnikach z „Dywizjonu 303” czy wspomnienia z kampanii wrześniowej „Czarne krzyże nad Polską” wie, jak trudna i skomplikowana jest historia naszej ojczyzny, jak często bywa niesprawiedliwa dla swoich bohaterów. Niewłaściwie ocenianą przez wiele lat jest postać gen.bryg.Stanisława Skalskiego „asa przestworzy”, który po 17 września 1939 roku przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Podczas walk powietrznych o Anglię okazał się najlepszym polskim pilotem. Po zakończeniu wojny wrócił do kraju, mimo że Brytyjczycy proponowali mu przyznanie obywatelstwa. Władze polskie potraktowały go jak szpiega i po morderczych przesłuchaniach został skazany 7 kwietnia 1950 roku na karę śmierci. Dzięki staraniom matki, kara została zamieniona na dożywocie. Dopiero rok 1956 przyniósł mu wolność. Wrócił do wojska, awansując do rangi generała. W ostatnich tygodniach na Sądecczyźnie zainaugurowano obchody setnej rocznicy urodzin gen. Stanisława Skalskiego. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi tamtego, niezłomnego pokolenia.
.

Uczennice Paulina Zięba i Natalia Krzak przekazują zgromadzone dary pani Annie Jasieniak
.
  Współorganizatorem wielu działań jest Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci gen. Skalskiego z siedzibą w Nowym Sączu. Jego członkowie zwrócili się w imieniu ks.Stanisława Majkrzaka, proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Kodymie na Ukrainie o wsparcie dzieła budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci właśnie w Kodymie - miejscu urodzin generała.
    Do różnorodnych działań została również zaproszona nasza szkoła Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. p.Anna Jasieniak - przedstawicielka Komitetu Budowy, goszcząc w naszym gimnazjum, zaproponowała młodzieży:
  • obejrzenie na terenie szkoły wystawy, przybliżającej sylwetkę generała Skalskiego oraz informującej o zamiarach budowy kaplicy i miejsca pamięci,
  • prezentację multimedialną i fragmenty filmu dokumentalnego oraz rozmowę z inicjatorem projektu ks.Majkrzakiem,
  • zbiórkę maskotek, książek, gier i przekazanie ich na loterię fantową, z której dochód przeznaczony zostanie na budowę kaplicy.
    Koordynacją działań zajęły się bibliotekarki naszej szkoły panie: Jolanta Bochniarz i Halina Madziar. Cieszymy się, że to właśnie nasza szkoła - jedyna w gminie Stary Sącz -wzięła udział w tak ważnym wydarzeniu. Z niecierpliwością czekamy na informację o terminach uroczystości powiatowych.
Jolanta Bochniarz, Halina Madziar
 
324542