Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Spotkania lednickie młodych - tradycją festiwalu wiary

Treść


.
SPOTKANIA LEDNICKIE MŁODYCH
- TRADYCJĄ FESTIWALU WIARY
 
   Wokół nas wciąż dzieje się dużo dobra. Wbrew powszechnym opiniom, które alarmują, iż świat staje się coraz bardziej laicki, można znaleźć Boże iskierki rozpalające innych. Całkiem niedaleko są ludzie, którzy na nowo odkryli miłość Chrystusa i chcą się nią dzielić.
   Przykładem mogą być Spotkania Młodych „Lednica 2000”, gdzie corocznie od 7 lat wyjeżdżają młodzi ludzie ze Starego Sącza. Odbywają się one w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich niedaleko Gniezna. Ich idea narodziła się w 1997 roku, kiedy młodzież studencka wraz z dominikaninem - o.Janem Górą chciała przygotować się na nadchodzący jubileusz chrześcijaństwa. Dwutysięczna rocznica przyjścia na świat Jezusa Chrystusa stanowiła wspaniałą okazję do zorganizowania wielkiego festiwalu wiary. Jednak Lednickie Spotkania nie zakończyły się. Wręcz przeciwnie, stały się tradycją. Niezmiennie od 22 lat kilkadziesiąt tysięcy osób gromadzi się wokół Ryby, aby wspólnie cieszyć się swoją obecnością.
   Każde spotkanie ma kilka punktów niezmiennych. Wśród nich są modlitwy takie jak: Anioł Pański, czy Koronka do Bożego Miłosierdzia. Konferencje głoszone przez cenione osobistości Kościoła trafiają do uczestników. Stałym elementem jest także wieczorna Eucharystia koncelebrowana przez blisko tysiąc kapłanów. Nakarmieni Bożym Słowem i Ciałem, myślami przenosimy się do Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego miłośnika Lednicy. Co roku Jego posługa rozpatrywana jest pod innym aspektem. Od trzech lat wspominamy także twórcę Spotkań Lednickich - o.Jana Górę, który odszedł do domu Pana końcem 2015r. Po adoracji Najświętszego Sakramentu dokonuje się uroczysty Akt Wyboru Chrystusa, a potwierdzeniem tego jest przejście przez Bramę III Tysiąclecia - wspomnianą Rybę. Jest ona ważnym znakiem przypominającym naszą chrześcijańską tożsamość. To jeden z wielu symboli tworzących Lednicę. Oprócz tego, każde spotkanie związane jest z konkretnym przedmiotem. Były to np. puzzle, Pismo Święte, zwierciadło, krzyż, świeca, czy kolorowe chusty… Wszystkie niosą określone, wyjaśnione przesłanie. Uczestnicy otrzymują taką pamiątkę, aby w codzienności mieli przed oczami doświadczenie Boga i „Święto Wiary”.
   Lednica to czas otwartości na drugiego człowieka, setki spowiedzi świętych, indywidualnych rozmów. Dla katolickich ruchów i stowarzyszeń to szansa na zaprezentowanie siebie i wyznawanych wartości. Nie brak tam osób konsekrowanych, małżeństw czy całych rodzin. To miejsce, gdzie każdy czuje się tak samo ważny, kochany i potrzebny. To właśnie tam powstały znane utwory, takie jak „Tak, tak Panie” i „Ojciec”. To radość, śpiew, taniec, modlitwa oraz spotkanie z samym sobą, drugim człowiekiem i Stwórcą.
   Kolejną inicjatywą zbliżającą ludzi do Boga są koncerty ewangelizacyjne „Jednego Serca Jednego Ducha”, które co roku w Uroczystość Bożego Ciała przyciągają tysiące osób do Parku Sybiraków w Rzeszowie, aby wspólnie uwielbiać Pana Jezusa. Pomysłodawcą wydarzenia jest Jan Budziaszek - muzyk, a teraz także świecki rekolekcjonista. Wraz z dwoma zaprzyjaźnionymi kapłanami, ks.Mariuszem Mikiem oraz ks.Andrzejem Cyprysiem, w 2003 r. po raz pierwszy zorganizowali wieczór uwielbieniowy dla tysięcy Rzeszowian, ludzi z całej Polski, a nawet Europy. Co roku zapraszane są nowe osobistości, które dzielą się świadectwem wiary oraz otrzymanymi od Boga talentami. Koncerty są możliwe dzięki kadrze muzycznej. Ubrani na biało artyści wykonują rozmaite utwory na cześć Wszechmocnego. Wszyscy uwielbiają Pana na miarę swoich możliwości: klaszcząc, śpiewając, czy nawet tańcząc. Gdy zapada zmrok, park zalewa światło płonących świec.
   Koncert napełnia pozytywną energią, radością i pokojem w sercach ludzi w każdym wieku. Jedynym warunkiem jest otwartość i chęć modlitwy muzyką. Koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha” co roku gromadzą coraz większą rzeszę ludzi, także ze Starego Sącza. Wyjazdy są popularniejsze, cieszą się dużym zainteresowaniem, co świadczy o ich niewątpliwej wartości.
   Każdy wyjazd niesie ze sobą nowe doświadczenie, wspomnienia i postanowienia. Dzięki zaangażowaniu ks. Pawła Gruszki co roku kilkadziesiąt Starosądeczan jest aktywnych w opisanych wydarzeniach. Warto wziąć udział, aby rozwijać się, mieć swoje zdanie oraz przeżycie.
Natalia Krzak
 
322508