Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Rozmowa z burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem

Treść


.
Jako wspólnota samorządowa zdajemy egzamin!
ROZMOWA Z BURMISTRZEM STAREGO SĄCZA
JACKIEM LELKIEM
.

.
   Przez minione lata staraliśmy się informować Czytelników o dokonaniach, działaniach i zamierzeniach władz samorządowych Starego Sącza zadając pytania Burmistrzowi.
To kolejna rozmowa, szczególnie ważna, gdyż przebiegająca w końcówce obecnej kadencji Burmistrza i Rady Miasta.
 
Proszę o przedstawienie aktualnego staniu działalności.
   - Nie zatrzymujemy się i ciągle pracujemy nad nowymi inwestycjami. Teraz przed nami budowa kanalizacji w Starym Sączu, która w niektórych miejscach już się zaczęła.
Za nami również przeprowadzony remont ul. Węgierskiej, zrealizowana budowa nowej siedziby biblioteki, przebudowa stadionu „Sokoła”. Miasto się zmienia, trwa remont, choć to właściwie budowa nowych ulic, czyli Traktu św. Kingi i ul. Papieskiej, rośnie hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1, wykonawca działa przy Park&Ride, czyli dworcu, parkingu i miejscu przesiadkowym przy ul.Pod Ogrodami.
 
Życie miasta i jego mieszkańców to także wydarzenia niezwiązane z inwestycjami.
   - Oczywiście. Miasto w sezonie tętni i mam wrażenie, że nie tylko wychodzimy z ofertą wydarzeń organizowanych czy to przez centrum kultury, miejski referat promocji, ale dzięki naszej pozycji kulturalnej i turystycznej przyciągamy wydarzenia organizowane przez inne instytucje i osoby. Są to wydarzenia stałe jak Zjazd Sądeczan, Festiwal Strefa Chwały, Diecezjalne Święto Rodziny, ale i okazjonalne jak w tym roku rowerową imprezę Małopolska Tour, czy multimedialne widowisko o św.Janie Pawle II. Mamy moc kreowania i przyciągania ciekawych wydarzeń z korzyścią dla całego miasta. Już dziś zapraszam do Mobilnego Muzeum Multimedialnego, które zostało przygotowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawę w Rynku można będzie obejrzeć w dnach 21-22 września. To będzie spotkanie z historią ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki.
 
Co słychać w szkołach na początku roku szkolnego?
   - Patrząc z perspektywy kilku lat suchą stopą przeszliśmy przez reformę edukacji. W zasadzie nawet potrafiliśmy przekuć to w mały sukces, bo swoją stałą siedzibę znalazła nasza Szkoła Muzyczna. Zorganizowaliśmy system tanich obiadów oparty na kuchni w przedszkolu. Z posiłków korzysta ponad 600 uczniów. Wraz z Lokalną Grupą Działania Brama Beskidu realizujemy program doposażenia szkół w nowoczesne pomoce naukowe, program szkolenia nauczycieli i stypendiów wart około 3 mln zł. Uważam, że mamy dobrze wyposażoną i funkcjonującą sieć szkół podstawowych, a przy SP nr 1 powstaje hala sportowa wraz zapleczem i biblioteką, która będzie zintegrowana z istniejącym budynkiem.
 
Kiedy zaczną się prace związane z kanalizacją u.Piłsudskiego?
   - Harmonogram prac jest tak ułożony, żeby jak najmniej zakłócać ruch i życie mieszkańców, choć przy tak dużej inwestycji zawsze są utrudnienia. Na ul. Partyzantów i Bazielicha roboty trwają. W zachodniej części miasta wykonawca zacznie od ul. Podegrodzkiej i Żwirki i Wigury. Ul. Piłsudskiego jest przewidziana do realizacji w 2020 roku. Mamy dobre doświadczenia z firmą Machnik i wiemy, że dołoży wszelkich starań, by jak najmniej ingerować w funkcjonowanie miasta, a prace odtworzeniowe po położeniu kolektora przeprowadzić należycie.
 
Oczywiście najcenniejszym turystycznym skarbem Starego Sącza jest historyczne centrum miasta. Co, poza nim powstało, dla rekreacji mieszkańców i przybywających gości?
   - Dbamy o zabytkową część miasta, będącą perłą naszego historycznego dziedzictwa (właśnie rozpoczął się remont klasztornego dziedzińca).Ale wokół niego chcemy budować sieć atrakcji, która przyciągnie gości i zachęci do dłuższego pobytu w mieście, a równocześnie będzie służyła samym mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku.
Takim obszarem staje się rejon stawów z kąpieliskiem, ścieżkami rowerowymi, wraz z powstającą przeprawą przez Poprad i enklawą Bobrowisko. Są one prawdziwym hitem.
Zrealizowaliśmy inwestycje, które zapowiadaliśmy: są już ścieżki biegowe i rowerowe na Miejskiej Górze. Posuwają się do przodu, choć powoli, sprawy z wspominaną ścieżką w koronach drzew na Miejskiej Górze, która będzie inną konstrukcją, niż wielkie budowle znane ze Słowacji. Nie chcę za wiele zdradzać, ale nasza ścieżka na pewno nie zaburzy krajobrazu, a będzie moim zdaniem nie mniej atrakcyjna.
 
Po raz kolejny o Starym Sączu było ostatnio głośno podczas przyznania nagród architektonicznych im. Stanisława Witkiewicza w Krakowie…
   - Nasze pomysły są docenianie w Małopolsce i w kraju. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddano do użytkowania w okresie dwóch lat.
Tym razem doceniono nową siedzibę Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im.Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Ekspertów zachwyciła „wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość”. Ale prawdziwym hitem było nasze Bobrowisko. Zdobyło pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna. Jurorzy stwierdzili, że Bobrowisko to wzór nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym - kameralna skala, wyszukana lokalizacja, pięknie dobrany materiał i oryginalna forma doskonale wpisana w krajobraz budują przekonanie, że nasze budowanie może też być częścią natury”. Autorami projektu są Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek z pracowni 55 Architekci. To miłe wyróżnienie, ale ważne, bo starosądeczanie mogą w swoim mieście żyć bez kompleksów, obcując z architekturą na najwyższym poziomie.
 
Czy na zakończenie mogę prosić o krótkie podsumowanie kadencji?
   - Wielość inicjatyw, dużo kosztownych, ale ważnych społecznie inwestycji, bogata oferta kulturalna, którą przygotowujemy co roku dla mieszkańców i gości nie byłaby możliwa bez przychylności Rady Miejskiej, bez zaangażowania całych grup osób nie tylko z miasta i wszystkich sołectw, które widzą w takiej aktywności sens i przyczynek do rozwoju Starego Sącza. Myślę, że przez ostatnie cztery lata dobrze zdajemy egzamin, jako wspólnota samorządowa. Dziękuję radnym za to, że dali się przekonać do naszego pomysłu na Stary Sącz i rzeszom mieszkańców zorganizowanych w stowarzyszeniach, ochotniczych strażach pożarnych, kołach gospodyń miejskich (bo też takie mamy) i wiejskich, seniorom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za pomoc i zaangażowanie w tworzenie pozytywnego, przyjaznego wizerunku naszego miasta - wiernego tradycji, ale patrzącego w przyszłość.
Bo z punktu widzenia tradycji i historii to też były ważne cztery lata, dbamy o ciągłość historyczną i dziedzictwo minionych wieków.
Stolica Apostolska uznała Świętą Kingę za Patronkę Starego Sącza. Oczywiście oficjalnie, bo przecież nasza Święta roztacza opiekę nad miastem od ponad siedmiu wieków. Święta Kinga znalazła się również w herbie. Przypieczętowaniem tych wydarzeń była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, który przekazał Radzie Miejskiej sztandar z wizerunkiem Kingi i odebrał honorowe obywatelstwo i choć to była wizyta oficjalna, miała charakter bardzo rodzinny i wspomnieniowy. Prezydent wracał do swojego miasta.
 
Przed nami wybory samorządowe i pytanie o kandydowanie w nich obecnego Burmistrza …
  - Samorząd to pewna ciągłość działań i odpowiedzialności, długofalowa wizja rozwoju. Chcę dokończyć rozpoczęte zadania, zrealizować nowe pomysły, dlatego wystartuję w najbliższych wyborach. Pracujemy na bieżąco, tak jak przez cztery ostatnie lata. Trudno zatrzymać się w połowie drogi, przestać przygotowywać kolejne, ważne dla mieszkańców inwestycje.
 
   Dziękując za przekazane informacje i gratując osiągnięć - wszelkiej pomyślności życzy
Jolanta Czech
324163