Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Oby takich działań było jak najwięcej

Treść


.
OBY TAKICH DZIAŁAŃ BYŁO JAK NAJWIĘCEJ
 
   To pobożne życzenie i wniosek nasuwający się jurorom jednego z czerwcowych konkursów organizowanych dla dzieci przez PiMG Bibliotekę w Starym Sączu. Konkurs o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, ogłoszony dla uczniów klas IV - VI, z pozoru łatwy i dla każdego, (bo kto nie umie dzisiaj czytać?) zasiewał ziarno niepokoju tym kryterium „piękna”. Zainteresowanie w szkołach było jednak duże, wyłoniono najlepszych reprezentantów i w wyznaczonym dniu , zgodnie z regulaminem, pięcioosobowe delegacje wraz z opiekunami przybyły do siedziby Biblioteki; reprezentowali szkoły w Barcicach, Gaboniu, Gołkowicach, Moszczenicy, Popowicach, Przysietnicy i Starym Sączu.
   Kierująca bibliotecznym Oddziałem dla Dzieci, główna inspiratorka i organizatorka konkursu, p.Jolanta Chruślicka, zadbała o perfekcyjny, pokazowy wprost przebieg eliminacji, o wartościowe, mądre teksty, sprawność organizacyjną, o dyplomy , nagrody i miłą atmosferę. Z jak najlepszej strony się zaprezentować i jak najlepiej wypaść w rywalizacji - starali się wszyscy uczestnicy, nic więc dziwnego, że jury, w skład którego wchodziły trzy starosądeckie polonistki; panie Helena Domańska, Agnieszka Weryńska-Kot i niżej podpisana, zdająca relację z przebiegu, miało trudności z wyłonieniem zwycięzców.
  Ostatecznie zadecydowano o przyznaniu tytułu: „Mistrz Pięknego Czytania” Marlenie Niemiec z Gabonia; tytułem Wicemistrza Pięknego Czytania podzielili się: Zuzanna Król z Moszczenicy i Mateusz Szabla z Gołkowic. Nagrodę Specjalną Jury otrzymała Anna Lipka ze Starego Sącza, zaś .wszyscy uczestnicy obdarowani zostali dyplomami uczestnictwa.
   Konkurs dostarczył bardzo ciekawych obserwacji, szczególnie dotyczących jego uczestników. Udział w eliminacjach wszyscy potraktowali bardzo poważnie, podekscytowani szczególnie tym wymogiem „piękna”, byli bardzo skupieni, skoncentrowani i przejęci. Poprzeczkę ustawiono wysoko, bo tu nie o samą stronę językową, brzmieniową, a nawet dykcyjną chodziło. Kryterium piękna jest wyjątkowo pojemne, więc bardzo musieli się starać, by mu sprostać. I prawie wszystkim udało się zachwycić jury, bo czytali sercem i z ogromnym zaangażowaniem; bo zrozumieli, że największe piękno kryje się w tym, co najbardziej ludzkie, w człowieczym sercu i wnętrzu. W tym, żeby myśleć - czytając; starać się rozumieć innych, wczuwać się w ich losy, utożsamiać się i umieć odróżniać dobro od zła, stawać po stronie słabszych, być uczciwym i szlachetnym. To wszystko udawało się jury wychwycić w czytanych tekstach, a tym samym poznawać dziecięcą wrażliwość na słowo, psychikę i kształtującą się osobowość.
   Konkurs pokazał, że świat książek służy rozwojowi umysłowemu, duchowemu i emocjonalnemu dzieci, , gdyż ludzkie kompetencje rozwijają się tylko dzięki kulturze i humanistyce. Nie do przecenienia są więc tego typu działania biblioteczne, jakie prowadzi się w starosądeckim Oddziale dla dzieci; z ich bogatą ofertą edukacyjną, kulturalno-artystyczną, czytelniczo-literacką zapoznaje nas, od 25 już lat prowadząca Oddział, p.Jolanta Chruślicka. Mamy nadzieję, że zainteresują one rodziców, przedszkola i szkoły, i zachęcą do jeszcze częstszego korzystania z zajęć w naszej starosądeckiej „książnicy.”
Zofia Gierczyk
 
ODDZIAŁ DZIECIĘCY PiMG BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
im. WIKTORA BAZIELICHA W STARYM SĄCZU
 
 w swojej nowej siedzibie tętni życiem. Czytelnicy zaglądają do nas nie tylko z ciekawości, chcąc zobaczyć tę nową siedzibę. ale również coraz chętniej, by wypożyczyć dobrą książkę, przeglądnąć prasę. Dzieci natomiast dla samego pobycia w otoczeniu książek, skorzystania z komputerów, gier planszowych, „pobuszowania” na miejscu. Oddział dziecięcy zaczął pełnić nieco inną funkcję niż dotychczas, będąc jedynie ostoją ciszy i spokoju. Otóż dzieci starsze (10-14 letnie) chętnie przychodzą po lekcjach by odpocząć po trudnych zajęciach lekcyjnych, pobyć ze swoimi rówieśnikami. Przeglądają wówczas czasopisma, czytają książki na miejscu, odrabiają zadania lekcyjne niejednokrotnie przy wykorzystaniu Internetu, a także rywalizują ze sobą w grach planszowych, które oferuje biblioteka. Do biblioteki zaczęły również przychodzić całe klasy ze szkół podstawowych i średnich, by na miejscu zobaczyć, co oferuje biblioteka, skorzystać z niej w celach naukowych. Od marca odwiedziło oddział dziecięcy ponad 20 grup dziecięcych, ogółem 588 dzieci.
Zaraz po otwarciu nowego budynku bibliotecznego, przystąpiono do kontynuowania wszystkich zajęć, warsztatów jakie odbywały się dotychczas.
Dla grup przedszkolnych Oddział dla Dzieci nadal oferuje zajęcia z książką „Spotkania na dywanie”, zajęcia przedszkolne dla zerówkowiczów i głośne czytanie bajek dla najmłodszych przedszkolaków (3-4 letnich). Spotkania takie polegają na głośnym czytaniu wybranej, konkretnej książki oraz na zajęciach plastyczno-literackich odpowiednio dopasowanych do każdej grupy wiekowej. Wspaniale przystosowane pomieszczenie z Kącikiem dla Malucha sprzyja takim przedsięwzięciom. Ale służy nie tylko przedszkolakom, również spotkaniom z rodzicami, którzy bardzo chętnie odwiedzają naszą bibliotekę, na miejscu czytają swoim pociechom bajki, układają z nimi puzzle czy grają w gry planszowe.
Mały czytelnik tutaj ma możliwość odbycia ciekawej podróży w głąb książki, poszerzenia swojej wyobraźni, a także zabawy z książką odpowiednio dla niego dostosowaną.
.

.
   Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia plastyczne organizowane w Klubie Młodego Artysty. Jest to nowością w naszym Oddziale, gdyż dotychczas nie posiadaliśmy sali warsztatowej, a ciasne warunki nie sprzyjały prowadzeniu takich zajęć. Każdy chętny młody czytelnik, który lubi i posiada zdolności manualne może skorzystać z takich zajęć. Dzieci w miłej atmosferze wykonują mniej lub więcej pracochłonne prace, które następnie można podziwiać na wystawie w oddziale.
   W dziale dziecięcym oprócz prac codziennych, odbywają się również konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, pisarzami, różne imprezy związane z książką. Dotychczas przeprowadziłyśmy Powiatowy Konkurs Recytatorski „Przedszkolne wierszyki”, trzy etapowy, w którym łącznie uczestniczyło ponad 90 dzieci z przedszkoli z terenu miasta i gminy Stary Sącz oraz miejscowości powiatu nowosądeckiego.. Dzieci recytowały wybrane przez siebie wiersze polskich autorów, którzy w tym roku obchodzą swoje jubileusze - Joanny Kulmowej, Tadeusza Śliwiaka i Doroty Gellner. Zwycięstwo w konkursie przypadło Julii Trzajnie ze Starego Sącza, kolejne miejsca zajęły Wiktoria Biel oraz Zosia Pałka z Piwnicznej.
.

.
   W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem, na które zaproszono przedszkolaków z Niepublicznych Przedszkoli w Starym Sączu. Autor opowiadał dzieciom o sobie. Prezentował swoje książki, jakie napisał dla dzieci, a także rozmawiał z dziećmi o ważnych sprawach, zadawał zagadki, na które dzieci chętnie odpowiadały .Prezentował fragmenty swoich książek w formie inscenizacji. Po spotkaniu dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach plastycznych, które prowadził sam autor.
.

.
   Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka najstarsze grupy przedszkolne ze Starego Sącza wzięły udział w spotkaniu z Muminkami. Dzieci wysłuchały fragmentów opowieści oraz obejrzały prezentację o mieszkańcach Doliny Muminków. Dzieci kochają Muminki i często identyfikują się z nimi, dlatego wśród zaproszonych dzieci znalazło się wiele Panien Migotek, Muminków, Włóczykijów czy Małych Mi. Dzieciaki bawiły się tworząc swoją ulubioną postać, wśród których królował oczywiście Muminek i Włóczykij, wykonywały makietę domu z Doliny Muminków, album rodzinny Muminków. Była świetna zabawa, uśmiech na małych twarzach i nieco słodyczy.
   W czerwcu już po raz czwarty został zorganizowany konkurs pięknego czytania. Piękne czytanie to niełatwe zadanie. Tak mówią uczestnicy konkursu. Trzeba pamiętać o dykcji, wymowie, prezentacji czytanego tekstu. Dzieci z klas IV-VII czytały fragmenty swoich ulubionych książek polskich pisarzy.
Tytuł Mistrza Czytania przypadł w udziale Marlenie Niemiec z Gabonia. Wicemistrzem Pięknego Czytania zostali jednocześnie Zuzanna Król z Moszczenicy oraz Mateusz Szabla z Gołkowic.
Jury postanowiło również przyznać nagrodę specjalna za wysoki poziom czytelniczy oraz niemal radiową prezentację czytanego tekstu Ani Lipce ze Starego Sącza.
.

.
   Na zakończenie całorocznej pracy z przedszkolakami w Oddziale dla Dzieci co roku odbywa się uroczyste pasowanie nowych czytelników, będących wkrótce uczniami. Grupy, które odwiedzały nasza biblioteką, co miesięcznie spotykając się na zajęciach bibliotecznych, głośnym czytaniu, na spotkaniach z pisarzami czy konkursach, złożyły przyrzeczenia być dobrymi czytelnikami i zawsze pamiętać o książkach, bo z nich płynie mądrość i samo dobro. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz karty czytelnicze uprawniające ich do samodzielnego korzystania z wypożyczalni. Całość przedsięwzięcia uświetnił zaproszony gość, autor zaprzyjaźniony z naszą biblioteką, Andrzej Grabowski, który sam dokonał pasowania przedszkolaków na czytelników. Pan Andrzej od 50 lat pisze wiersze, opowiastki, powieści zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych czytelników. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, odznaczenia, które 20 lat temu przyznały mu dzieci za swoje serce i życzliwość, jaką im okazuje. Autor zachęcał dzieci do odkrywania tej piękniejszej strony świata, którą znaleźć można głównie w książkach. Opowiadał o swoich książkowych bohaterach, o ich przygodach i wakacyjnych perypetiach.
.

.
   Powiatowa Biblioteka Publiczna w tym roku po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję Nocy Bibliotek pod hasłem „Rzeczpospo-czyta”, mającą na celu promocje bibliotek i czytania. W czasie trwania akcji nasi czytelnicy, ci mali i dorośli mogli uczestniczyć w podchodach niepodległościowych, rozwiązując ciekawe zadania z zakresu historii naszej ojczyzny, a także zadania sprawnościowe. Nie zabrakło również atrakcji tego wieczoru. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żandameria” przedstawiła inscenizację dotyczącą akcji partyzanckiej „Napad na posterunek żandarmerii niemieckiej” w budynku przy ulicy Mickiewicza, gdzie obecnie mieści się biblioteka. Dzięki tej inscenizacji mogliśmy poczuć grozę tamtych dni oraz poznać bezimiennych bohaterów, którzy niejednokrotnie dla naszej ojczyzny poświęcali swoje życie. Na zakończenie komendant odczytał fragmenty z książki Juliana Zubka „Tatar”, Wspomnienia, o konkretnych akcjach partyzantów z okręgu nowosądeckiego. Uzupełnieniem tej akcji była wystawa broni palnej używanej w czasie II Wojny Światowej. Natomiast starszym dzieciom podobała się projekcja filmu familijnego pt.: „Tarapaty” w reż.Marty Karwowskiej, która to została zaproponowany przez organizatorów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Nasi czytelnicy mieli również możliwość skorzystania z księgozbioru bibliotecznego, „pobuszowania” pomiędzy regałami i wyszukiwania dla siebie czegoś ciekawego.
Oprac. Jolanta Chruślicka
 
322682