Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Pożegnanie ks.Tomasza Chrupka - niezwykła akcja starosądeckiej młodzieży

Treść


.
POŻEGNANIE KSIĘDZA TOMASZA CHRUPKA
Niezwykła akcja starosądeckiej młodzieży
 
    28 lipca, po Mszy Świętej w kościele św.Elżbiety w Starym Sączu, młodzież rozdawała wiernym chrupki. To było nietypowe zaproszenie na Mszę św. dziękczynną, która 4 sierpnia o godzinie 18.00, została odprawiona w intencji ks.Tomasza Chrupka, a następnie w sali Domu Parafialnego odbyła się druga część pożegnania.
   Ksiądz Tomasz zakończył swą trzyletnią posługę w Starym Sączu. Uczył w Szkole Podstawowej nr 2 im.Juliusza Słowackiego.
Widziałam, (w czasie Konkursów Poezji Jana Pawła II, kiedy to wraz z ks.Tomaszem zasiadaliśmy w jury konkursu) jak na przerwach otaczany był wianuszkiem młodych ludzi, którzy mówili o nim - prawdziwy przyjaciel. To również moje doświadczenie z 1 listopadowych zbiórek na odnowę zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach, kiedy to kwestowałam razem z młodzieżą. Ks.Tomasz dzwonił do nich z troską, czy nie zmarzli i młodzi ze wzruszeniem opowiadali o Nim i czekali na wspólne, wieczorne odwiedzanie grobów.
Oczywiście poza pracą katechety w szkole, gdzie docierał do serc i umysłów młodzieży, była przede wszystkim posługa duszpasterska i wiele inicjatyw w parafii.
Najlepiej wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli szczęście zetknąć się z Jego działalnością, niestrudzoną pracowitością, energią i aktywnością.
Ks.Tomasz współpracował również z czasopismem parafialnym „Z Grodu Kingi” prowadząc skrupulatnie kronikę i ogłoszenia parafialne.
 
„Podziękowania, życzenia, kwiaty i łzy popłynęły od dzieci, młodzieży, dorosłych i różnych grup parafialnych działających w parafii św.Elżbiety. Wszyscy życzyli mu wielu sił, zapewniając o modlitewnej pamięci. Młodzież przygotowała wzruszające pożegnanie. Nie zabrakło śmiechu i łez. Uroczyste pożegnanie poprowadził niezawodny ks Tomasz Starzec.
Młodzież przygotowała dla ks.Tomasza wzruszające filmiki podsumowujące trzy lata w parafii św.Elżbiety, a także quiz wiedzy o nim samym. Każdy, kto chciał wziąć w nim udział, musiał ściągnąć specjalną aplikację. Młodzież odpowiadała, ale bezkonkurencyjny okazał się ks Tomasz, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Marcin Łacniak, a trzecie rodzina księdza Tomasza. Nagrody w postaci pięknie ilustrowanych książek, a także paczek chrupków wręczył proboszcz parafii ks.Marek Tabor.
Życzeń i prezentów nie było końca. Jednym z nich był także voucher na skok spadochronowy!
- Wasza obecność tutaj i w kościele pokazuje, że zależy nam na sobie - mówił ks.Tomasz Chrupek - chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować za modlitwę. Jak dzisiaj wszedłem do kościoła i jak zobaczyłem, że był pełen to był do dla mnie najlepszy prezent (…) Poniekąd cieszę się, że nie trafię na kolejną parafię, bo za bardzo bym porównywał. Porównywałbym proboszczów. Ksiądz Proboszcz Marek Tabor zabronił mi mówić, ale jak już odchodzę, to co mi tam (…) Ja się śmieję, że jestem za głupi na drugą parafię, więc muszę się podszkolić (…) Księże Proboszczu bardzo dziękuje. I prawdą jest Kochani, że Bóg daje wielu ojców i ks.Marek takim ojcem był dla mnie. Obdarzył mnie troską i dobrą radą, i w tych trudnych momentach pokazywał, że jest i że pamięta, i że się cieszy. Wam wszystkim tutaj zgromadzonym bardzo dziękuje. Dziękuję dzieciom i rodzicom. Dziękuje grupie młodzieżowej, która oprócz Pana Boga była tutaj dla mnie drugim życiem i zawsze będę Was nosić w sercu. Dziękuje Liturgicznej Służbie Ołtarza, Dziewczęcej Służbie Maryjnej, Siostrom Zakonnym i wszystkim, z którymi miałem do czynienia. Niech każdy czuje się dotknięty tym podziękowaniem. Zapraszam do Lublina.
Na sali nie zabrakło także rodziny ks.Tomasza Chrupka.
 
„Księże Tomaszu…
Znacznie łatwiej składa się życzenia imieninowe, niż żegna! Trudna to rola, gdy pragnie się powiedzieć coś sensownego i miłego, aby nie tylko pożegnać, ale przede wszystkim podziękować! A mamy za co dziękować! Byłeś z nami przez trzy lata. Pamiętamy gest wyciągniętej ręki do każdego z nas, gdy przybyłeś do naszej parafii. Za tym gestem bardzo szybko poszły czyny - pełna gorliwości służba naszemu kościołowi i parafii, doskonały kontakt z młodzieżą, pociągnięcie jej do uczestniczenia w życiu parafii, troska o ministrantów i najmłodsze pokolenie… To wszystko pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci!
Nikt nie potrafi policzyć i wymienić tych wszystkich osób, które za Ciebie modliły się i modlą. Bo im pomogłeś. Bo są Ci wdzięczne. Bo miałeś dla nich ciepłe i mądre słowo. Bo ulżyłeś chorym w cierpieniu. Bo pobłogosławiłeś związek małżeński i ochrzciłeś dzieci.
Dziękujemy dziś za Twoją prawdziwie kapłańską postawę.
Za Twoją pracę pośród nas i dla nas. Wytrwałą. Twórczą.
Być może niejednokrotnie zroszoną łzami, które widział tylko Bóg.
Dziękujemy za Twoją otwartość, umiejętność współpracy i obdarzanie zaufaniem.  Dziękujemy za te liczne rozmowy z nami, po których niejednokrotnie potrafiliśmy w inny, głębszy sposób spojrzeć na różne problemy czy sprawy”. To słowa Anety Mamali, pod którymi podpisujemy się całym sercem.
Dziękujemy!” (Cytat z relacji www.starosadeckie.info „To ostatnia niedziela. Pożegnanie ks.Tomasza Chrupka”)
Ks.Tomasz Chrupek, po trzech latach pobytu w Starym Sączu, służby w konfesjonale i pracy wśród móodzieży,  będzie kontynuował studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Z najlepszymi życzeniami na nowym etapie życia, wszelkiej pomyślności, realizacji planów i zamierzeń oraz błogosławieństwa Bożego. Szczęść Boże!
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Księdzu za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy dzięki Księdza posłudze w Starym Sączu.
Zapraszamy do współpracy przy redagowaniu „Z Grodu Kingi” i życzymy wszelkiego dobra od Boga i ludzi.
Jolanta Czech
 
324503