Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Starosądeccy stypendyści są ambasadorami miasta

Treść


.
STAROSĄDECCY STYPENDYŚCI SĄ AMBASADORAMI MIASTA
 
    Na uroczystej lipcowej sesji Rady Miasta Starego Sącza po raz pierwszy burmistrz Jacek Lelek wręczył stypendia dla super zdolnych starosądeczan. Młodzi ludzie reprezentują bardzo różne dyscypliny. Najmłodsza stypendystka ma 8 lat, a najstarszy 25, ale wszyscy mają wybitne osiągnięcia i świat otwiera przed nimi swoje podwoje.
„Chcemy docenić te osoby, które mają naprawdę nieprzeciętne osiągnięcia. Bardzo jesteśmy dumni, że z naszego miasta pochodzą ludzie posiadający wielkie talenty, które poparte zaangażowaniem rodziców i pracowitością samych stypendystów przynoszą tak spektakularne sukcesy. To będzie, mam nadzieję, dla stypendystów realne wsparcie, a dla Gminy Stary Sącz świetna promocja - będą naszymi ambasadorami” - powiedział burmistrz Jacek Lelek
Stypendium jest przyznawane na rok i wynosić będzie 500 złotych miesięcznie.
Stypendia otrzymali:
 
Kacper Dąbrowski - muzyka
25 letni absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie student Hochschule für Musik we Freiburgu Bryzgowijskim w klasie fletu. W latach 2018-2019 pracował na stanowisku flecisty Polskiej Filharmoni im. Wojciecha Kilara „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną, Camerata di Cracovia, Fresco Sonare, Santander Orchestra. Ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych w roli solisty, jak i muzyka orkiestrowego. Jest członkiem zarządu, a zarazem flecistą, solistą Krakowskiej Orkiestry Kameralnej „Ardente”, z którą regularnie koncertuje w kraju. Koncertował pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, czy Krzesimira Dębskiego. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „SVIREL 2018” w Słowenii, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie instrumentów dętych w Białymstoku „FINALIS”, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im.Wandy Landowskiej we Włoszech. Uczestniczył w Letniej Akademii Muzyki prowadzonej przez Filharmoników Berlińskich. Brał udział w dwóch odsłonach festiwalu muzycznego Krzysztofa Pendereckiego „Emanacje”. Koncertuje w całej Europie.
 
Emilia Dubiel - taniec nowoczesny i towarzyski
8 lat, uczennica Szkoły Podstawowej w Barcicach. Emilka jest podwójną wicemistrzynią świata w kategorii do lat 8 z zawodów Dance World Cup, które odbyły się Whistler w Kanadzie w roku 2017. Srebrne medale zdobyła w stylu hip -hop i liryczny jazz. Jest ponadto trzykrotną mistrzynią Polski z zawodów w Wałbrzychu, Twardogórze i Skawinie. Zapraszana na międzynarodowe festiwale taneczne na przykład Bukareszt Dance Festiwal, gdzie wytańczyła dwa drugie miejsca.
 
Jan Gurba - wspinaczka sportowa, alpinizm
Ma 15 lat, członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Jako 12 latek zdobył Matterhorn. Pokonał wiele bardzo trudnych dróg wspinaczkowych w Polsce i Europie. Uprawia narciarstwo wysokogórskie w Alpach i Tatrach. Czterokrotny zdobywca Pucharu Polski we wspinaczce sportowej w 2015, 2016 i 2017 i 2018 r. Bardzo udany sezon 2018 r. zakończył mistrzostwem Polski na krakowskich zawodach w trójboju olimpijskim obejmującym wspinaczkę na czas, buldering i wspinaczkę na trudność oraz mistrzostwem Polski we wspinaczce na trudność, na zawodach w Sosnowcu. Z sukcesem startuje w Pucharze Europy, zajmując czołowe miejsca we Włoszech - trzecie w zawodach w Mezzolombardo i czwarte na zawodach w Bolonii. Półfinalista mistrzostw świata z Rosji z ubiegłego roku. W ubiegłym roku wejście i powrót z Mount Blanc zajęło mu 14 godzin.
 
Gabriela Hopek - narciarstwo zjazdowe
17 lat, uczennica I liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. W sezonie 2018/19 zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w slalomie i slalomie gigancie, a na zawodach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży II miejsce w slalomie i I miejsce w slalomie gigancie. Zajmowała czołowe miejsca w zawodach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Plasuje się na 22 miejscu wśród zawodniczek Mistrzostw Świata reprezentantka Polski, członkini Kadry Narodowej Juniorek w narciarstwie alpejskim.
 
Dawid Liberda - informatyka i elektronika
20 lat, tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Edukację będzie kontynuował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Już w gimnazjum został finalistą wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów informatycznych, a w III klasie szkoły średniej na praktykę zawodową zaprosiło go Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie. Dwukrotny finalista stopnia centralnego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości za stworzenie sieci systemu czujników do pomiaru zanieczyszczenia powietrza i maszyny do grawerowania. Aktualnie pracuje nad aplikacją dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Laureat wielu olimpiad, wolontariusz Sursum Corda. Jeden z jego ostatnich projektów to Walle - Home Assistant - kompletny system automatyki domowej umożliwiającej sterowanie dowolnym urządzeniem elektronicznym. Projekt został nagrodzony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez firmę Amazon w USA, gdzie zgłoszono 129 innych projektów z całego świata.
 
Mateusz Perz - muzyka
24 lata, pianista. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nowym Sączu i kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im.F.Chopina w Krakowie, którą ukończył z wynikiem celującym. Ukończył studia licencjackie i kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dr hab.Mileny Kędry. Wielbiciel rosyjskiej literatury fortepianowej. Uczestnik wielu kursów interpretacji muzycznej oraz lekcji mistrzowskich w kraju i za granicą, pod okiem takich mistrzów jak: Philippe Giusiano, Jose Maria Curbelo, Katarzyna Popowa-Zydroń, Daniel Blumenthal, Mauricy Martin, Russel Hirschfield i wielu innych.  Brał również udział w wielu konkursach, festiwalach oraz koncertach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jego ostatnie sukcesy to III nagroda w XXVI „ROMA” Piano Competition w Rzymie, Grand Prix w konkursie im. Don Enrico Smaldone w Angri, solowy recital w Muzeum Chopina w Warszawie i recital podczas Festiwalu Piano City w Neapolu.
    Wszystkim wyróżnionym Stypendystom składam najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszelkich, najwyższych osiągnięć w realizacji swoich życiowych pasji.
 
Na podstawie materiałów uzyskanych z Urzędu Miasta opracowała
Jolanta Czech
 
 
324502