Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

> Żyć każdym dniem < czyli jak znaleźć wielką radość małych rzeczy

Treść


.
“Żyć każdym dniem”
- czyli jak znaleźć wielką radość małych rzeczy
.
To tytuł pięknej książki, którą dostałam w darze przyjaźni i tak ją Państwu przedświątecznie polecam na powitanie wiosny, której życzymy sobie w sercach.
Książki Phila Bosmansa - flamandzkiego przyjaciela ludzi - autora wybranej pozycji stały się światowym fenomenem. Przełożono je na 24 języki, a łączny nakład wyniósł 9 milionów egzemplarzy. Znajdujące się w niej teksty na każdy dzień roku są jak promienie słońca mogące oświetlić ciemne strony życia dzięki “drobinie szkła, przez którą przebłyskuje miłość” - czytamy we wstępie. Wybrane teksty tworzą złożony obraz ludzkiego życia i zmuszają do radosnej zadumy nad własnym, nad przemijanym czasem i szczęściem, za którym tęskni serce każdego człowieka.
Wybór tematów na każdy miesiąc mówi za siebie i może być przesłaniem dla każdego, kto zadaje sobie pytanie: - jak żyć? - osądźcie Państwo sami.

Na przykład na styczeń: “Uczynić ludzi szczęśliwymi to marzenie szczęśliwych ludzi”. Na luty autor radził “Zacznij się uśmiechać, przetrwają tylko optymiści”. W marcu: “Powstań z mroków zniechęcenia na powitanie wiosny”. Kwiecień przypomina, że: “Z każdym dobrym człowiekiem na świecie wschodzi słońce”. W lipcu radzi: “Masz tylko jedno życie. Znajdź czas, by być szczęśliwy”, a w grudniu na zakończenie roku: “Mały człowieku, podziękuj za całą miłość, którą daje ci Bóg”.
Na stronie 128 czytamy na przykład:
“Wielkanoc! Zmartwychwstanie. Konieczność dla wszystkich, którzy umarli uduszeni przez własny egoizm. Możliwe jest jednak tylko wówczas, gdy jesteśmy skłonni ukrzyżować najpierw swoją zachłanność i swoje samolubstwo (...) Nowe życie rodzi się wewnątrz, w spokoju i refleksji, w prostocie i modlitwie. Wielkanoc! Raduj się życiem. Chrystus zmartwychwstał. Śmierć została przezwyciężona, koniec wszelkiego pesymizmu.”
Kup tę książkę dla siebie i dla bliskiej sercu osoby. Zawarte w niej refleksje zawierają mądrość ludzi, którzy każdemu pokoleniu będą przypominali, że “szczęścia nie można kupić, miłość dostaje się za darmo”, że “winę za zniszczenie swego świata ponosi sam człowiek, jego zatruty duch i spustoszona dusza”, że wiele jest dróg do Boga, tak wiele jak ludzi, a my “musimy iść nową drogą, drogą ziarna siewnego”.
KM
310706