Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Strona młodzieżowa

Treść


.
Oblicze Zmartwychwstałego,
czyli jak żyje Ten, Który umarł....
.
Pewien człowiek płynął łódką, unoszony prądem i czytał książkę. W pewnej chwili oderwał wzrok od książki i zauważył wodnego owada, pełzającego po ścianie łódki. Po przebyciu połowy drogi, owad wczepił się w drewno łódki i padł martwy. Człowiek powrócił do lektury. Trzy godziny później rzucił znów okiem na miejsce, gdzie leżał owad i ogarnęło go zdumienie. Owad wysechł, a jego grzbiet zaczął pękać. Ze szpary zaczęło się coś wyłaniać - najpierw wilgotna głowa, potem skrzydła, następnie ogon. Była to piękna ważka. Kiedy ważka odleciała człowiek dotknął palcem wysuszoną, pustą skorupę owada. Przypominała grób.
Ten przykład zaczerpnięty ze świata przyrody, pomaga nam lepiej docenić to, co wydarzyło się w Niedzielę Wielkanocną. Jezus żyje! Zmartwychwstał!
Wydarzenia Wielkiego Piątku wywołały wśród uczniów Jezusa szok. Wszystkie ich plany, marzenia, legły w gruzach. Uciekli, załamali się, zwątpili. I coś się stało? Coś musiało się stać. Ci przygnębieni, zniechęceni uczniowie doznali przedziwnej przemiany. Z wielką odwagą, mocą i przekonaniem głosili, że Jezus pokonał śmierć i żyje! Więcej! Z upływem czasu prawie każdy z nich oddał za tę prawdę życie! Jak to wytłumaczyć? Jedynym do przyjęcia wytłumaczeniem jest to, co podali uczniowie: widzieliśmy Chrystusa żywego!
Kiedyś Ojciec święty Jan Paweł II pytał w imieniu młodych: ”Czy to prawda, że Bóg istnieje? Czy to prawda, że Syn Boży stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał?” I jednocześnie Papież nauczał: “Odpowiedź przychodzi razem z doświadczeniem Jego obecności. Trzeba otworzyć oczy i serce na światło Ducha św. Wtedy przemówią do każdego otwarte rany Chrystusa Zmartwychwstałego: “Uwierzyłeś dlatego, ponieważ mnie ujrzałeś. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (por. Jana Paweł II, 19.08.2000r., XV Światowy Dzień Młodzieży). A potem ciągle jesteśmy wezwani, by wierzyć w Chrystusa, czyli zająć stanowisko po Jego stronie, nierzadko nawet za cenę nowego męczeństwa. Jan Paweł II wyjaśnia, o co chodzi: “Może od nas nie będzie się wymagać przelania krwi, ale wierności Chrystusowi - z pewnością tak! Wierności, którą należy zachowywać każdego dnia. I wymienia konkretne dziedziny, płaszczyzny, relacje wierności: czystość przedmałżeńska, lojalność w przyjaźni, solidarność z biednymi, troska o pokój, o życie i wolność człowieka” (tamże). I zadaje pytanie: “Czy trudno jest wierzyć w takim świecie?” Odpowiada: “Tak! Jest trudno. Nie należy tego ukrywać. Jest to trudne, ale z pomocą łaski jest możliwe”.
MP
324502