Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kochane Dzieci

Treść


.

.
    Chciałam się z Wami podzielić najwspanialszą wiadomością pod słońcem. Jezus żyje! Jezus Zmartwychwstał! Ja osobiście niezwykle cieszę się tymi świętami, są one dla mnie najpiękniejsze pod słońcem.
     W tym świątecznym i wiosennym miesiącu chciałam Was zabrać do Koryntu.
    To miasto Paweł odwiedził podczas swojej drugiej podróży misyjnej.
    Korynt stanowił ważny ośrodek handlowy, religijny i kulturalny położony na wąskim przesmyku lądu, pomiędzy Peloponezem a środkową Grecją. Miasto powstało prawdopodobnie ok. 5000 lat przed Chr. Było wielokrotnie burzone i przebudowywane. W czasach rzymskich było stolicą prowincji Achaja. Miasto przyciągało ludzi różnych narodowości. Górował nad nim "Akrokorynt", stroma skała z wzniesionym na niej akropolem i świątynią ku czci Afrodyty (bogini miłości).
.

Korynt
.

Ruiny Koryntu
.

Ruiny Koryntu
.
    Tętniący życiem Korynt stanowił prawdziwą mozaikę różnych grup ludności, kultur i zwyczajów. Spotykały się tu wszystkie filozofie i nurty myśli starożytnej, a panująca w nim swoboda obyczajowa była szeroko znana w całym świecie starożytnym i niestety przyczyniała się to do jego złej sławy.
    Wspólnota, którą założył św. Paweł podczas swej drugiej wyprawy misyjnej, początkowo składała się tylko z chrześcijan pochodzenia żydowskiego, ale później dołączyli do nich nawróceni poganie. W kanonie Pisma Świętego znajdują się dwa listy napisane do gminy korynckiej przez Apostoła Narodów.
    Św. Paweł napisał Koryntianom: Jeżeli głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara. Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga - skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania (1 Kor 15,12-19).
    Dobrze się stało, że w takim świątecznym miesiącu, miesiącu radości związanej ze Zmartwychwstaniem zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie Bohater i Przewodnik naszego ROKU dawał takie jasne i konkretne świadectwo największej tajemnicy naszej wiary.
    I takiego radosnego doświadczenia Jezusa Zmartwychwstałego Wam życzę i wszystkim Waszym bliskim. Alleluja !!!
s.Agnia
135897