Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Placówka Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego?

Treść


.
JAK SPĘDZANO FERIE W PLACÓWCE
OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ WSPARCIA DZIENNEGO?
 
Wspaniale - takiej odpowiedzi udzieliło mi wielu z 38 uczestników, tej formy spędzania wolnego od zajęć szkolnych czasu. W niektórych z nich, na zaproszenie kierownictwa Placówki, uczestniczyłam.
Zorganizowane dla starosądeckich dzieci zajęcia, podczas zimowiska, bawiły i uczyły ich uczestników, z których najmłodszy miał sześć, a najstarszy piętnaście lat.
Zajęcia były prowadzone według atrakcyjnego programu i oprócz ich części wyjazdowej - odbywały się w świetlicy na Osiedlu Słonecznym.
Charakter wypoczynkowo-sportowo-rekreacyjny miały zawody, turnieje, gry i konkursy prowadzone przez wychowawców, a szczególnie przypadł do gustu jego uczestnikom turniej sportowy.
Trwające przez dwa tygodnie - od poniedziałku 13 lutego do piątku 24 lutego zimowe ferie, były dla uczniów spędzających je w Placówce, czasem niezapomnianych atrakcji i wypraw. Było lepienie bałwana i inne zimowe zabawy, wyjazdy na basen do Nowego Sącza.
.

.
W kinie 5 D obejrzano film: „Podróż do wnętrza ziemi”. Uczestnicy zajęć doskonalili również swe umiejętności łyżwiarskie, jeżdżąc na sztucznym lodowisku w Chełmcu.
Podczas wojaży były wspólne posiłki, a w czasie zajęć świetlicowych także wspólnie przygotowywanie kanapek i herbaty. Szczególnym powodzeniem cieszyły się smakowite deserki.
W czasie zajęć plenerowych były zorganizowane podchody, a na zakończenie niezwykle udanych ferii, w starosądeckim kinie „Sokół”, obejrzano film pt.: Epoka lodowcowa.
    Od stycznia 2012 r. w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej realizowana jest kampania „Postaw na rodzinę”, która jest nadzorowana i finansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Program kampanii został przygotowany i napisany we współpracy szkół: Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu oraz Zespołu Szkół w Barcicach. Adresatami tego programu są liderzy i ich rodzice z wymienionych szkół oraz dzieci i rodzice z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. W placówce odbywają się cotygodniowe warsztaty pod nazwą: „Rodzina, miłość, bezpieczeństwo i zaufanie”.
W każdy czwartek - również w ten przypadający w ferie - 23 lutego - grupa liderów i wolontariuszy ze szkół spotyka się z grupą dzieci w placówce. Te spotkania ukazują wzorce rodzinnej wspólnoty i owocują wspólną zabawą.
Program: „Postaw na rodzinę” został podzielony na trzy moduły, a w czasie ferii zimowych wypadło zakończenie jego pierwszej części - modułu pt.: „Moja rodzina”.
Zorganizowane w związku z tym spotkanie rodzinne spotkało się z nadzwyczajnym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział przedstawiciele szesnastu rodzin, a sala osiedlowej świetlicy „pękała w szwach” starając się pomieścić wszystkich chętnych.
W spotkaniu uczestniczyły panie: Katarzyna Dubiel koordynator koła liderów Promocji Zdrowia z Zespołu Szkół w Barcicach oraz przewodnicząca GKRPA Józefa Zbrońska.
Poproszona, pełniłam funkcję przewodniczącej jury konkursu rodzinnego. Zakres pytań konkursowych i zadań do rozwiązania był bardzo szeroki i ciekawy, a rywalizacja bardzo emocjonująca, bo i nagrody ufundowane przez Gminną Komisję były niezwykle atrakcyjne. Jednak najbardziej cieszyła wszystkich wspólna, świetna zabawa w gronie rodziny i przyjaciół. Po wręczeniu nagród organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla uczestników spotkania.
    Wspólna zabawa, nauka, razem spędzany czas - są dla uczestników zajęć w Placówce niezwykle pozytywnym doświadczeniem życiowym, pomagającym w ich wszechstronnym rozwoju. Gratulując osiągnięć w pracy tak jej wychowawcom, współpracownikom, wolontariuszom, a szczególnie wszystkim sympatycznym uczestnikom zajęć, życzę wszelkiego dobra i pomyślności.
Jolanta Czech
 
324584