Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Patronalne święto Akcji Katolickiej

Treść


.
PATRONALNE ŚWIĘTO AKCJI KATOLICKIEJ
 
    28 kwietnia 2013 r. POAK w Starym Sączu uroczyście obchodził patronalne święto. Wraz z tutejszym Oddziałem świętowali zaprzyjaźnieni członkowie AK z Barcic i Czarnego Potoku.
    O godz.14.30 w kościele pw.św.Elżbiety rozpoczęła się celebracja Mszy św. poprzedzona Koronką do Miłosierdzia Bożego. Mszę św. celebrolowali: ks.Leszek Bobroja - proboszcz z Czarnego Potoku jako przewodniczący oraz ks.prałat Marek Tabor i ks.Stanisław Dziekan z Barcic. Obchody zaszczycili swoją obecnością również ks.prałat Alfred Kurek i przewodnicząca POC s.Eleonora. Przewodniczący celebry w bardzo ciekawy sposób przedstawił sylwetkę św. Wojciecha, jego życie i działalność.
    Święty Wojciech (956-997) już w wieku 25 lat został biskupem Pragi. Wizytując diecezję potępiał wielożeństwo i rozwody, odwiedzał więźniów i chorych, protestował przeciwko sprzedawaniu chrześcijan kupcom arabskim i żydowskim. Nie spotkał się on z aprobatą i zrozumieniem prażan, dlatego po 5 latach musiał opuścić Pragę. Biskup Wojciech znał Polskę tylko z relacji Adelajdy - siostry Mieszka I, ale stał się jej przyjacielem. Wyrazem tego były starania u papieża, by wysłać do naszego kraju misjonarzy. Ponadto zabiegał dla Polski o przyjaźń cesarza niemieckiego Ottona III, którego był spowiednikiem. Uważał i wskazywał innym, że dobro powszechne wymaga, aby Polska była silnym państwem w Europie. Na podstawie ustaleń w Rzymie w 996 r. utworzona została nowa prowincja kościelna w państwie piastowskim. Biskup Wojciech przybył w 997 r. z planami misyjnymi na dwór Bolesława Chrobrego, gdzie był witany z największymi honorami. Abp Wojciech rozpoczął misyjną działalność od nawracania Pomorzan, ochrzcił gdańszczan i tamtejszego księcia. Następnym etapem były ziemie Prusów na prawym brzegu Wisły. Wojciech odprawił przydzieloną mu przez księcia Bolesława eskortę rycerzy i w głąb pogańskich Prus wyprawił się tylko z kilkoma klerykami i uczniami. 23 kwietnia 997 r. poniósł tam śmierć męczeńską. Został zabity strzałami z łuku, a jego głowę odcięto i wbito na pal. Ciało Wojciecha wykupił Bolesław Chrobry i z honorami pochował w Gnieźnie. Wojciech już w 999 r. został wpisany w poczet świętych, a w czasie zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. obrano go patronem nowo utworzonej w Polsce metropolii. Jest jednym z głównych patronów Polski, a także patronem Czech i Węgier
    Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy przeszli do Domu Parafialnego, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Popowicach przedstawili inscenizację na temat życia św. Kingi, a następnie odbyło się spotkanie przy skromnym poczęstunku. Rozmawialiśmy o wspólnych kontaktach, sytuacji społecznej i pomocy materialnej wielu potrzebującym, współpracy z Caritasem i wielu innych tematach. Dominowały uczucia wzajemnej życzliwości, wspólnoty dążeń, umiłowania dobra i prawdy.
 
Z ostatniej chwili:
 
    W dniu 11 maja br. członkowie AK w Starym Sączu w liczbie 15 osób udali się do Czarnego Potoku na zaproszenie tamtejszego POAK. Wzięliśmy udział w Eucharystii, nabożeństwie do Ducha Świętego i nabożeństwie majowym. W trakcie Mszy św. ks.Leszek Bobroj - proboszcz tamtejszej parafii, przedstawił historię sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Powiedział, że pierwszy kościół powstał w XIII wieku a ostatni - trzeci - w XVII. Wszystkie były drewniane. Zwrócił uwagę na wystrój kościoła (obrazy, malowidła na suficie i ścianach, podwójną postać św.Marcina na ołtarzu - jako rycerza i biskupa), ale przede wszystkim na cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej, z ciałem Jezusa na kolanach, namalowany przez nieznanego artystę w 1649 r. Podkreślił, że do sanktuarium przybywają pielgrzymki i osoby indywidualne nie tylko z najbliższej okolicy, ale również z całej Polski, a nawet zza granicy - o czym świadczą zapisy w specjalnej księdze założonej podczas koronacji obrazu. Poinformował również, że ks.Józef Słowik - długoletni proboszcz tej parafii, który pomimo trudności w poruszaniu się zaszczycił nas swoją obecnością, w tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa. Część modlitewną spotkania zakończyła procesja do kapliczki Matki Boskiej na Lipie.
 
Zarząd POAK
 
322508