Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Międzynarodowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych

Treść


.
Międzynarodowy Turniej Bocci
Osób Niepełnosprawnych
 
    11 maja w Zespole Szkół w Barcicach odbył się Międzynarodowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych, który zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w ramach projektu „Visegrad Boccia Cup”, współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (Visegrad Fund). Partnerem tego przedsięwzięcia był Novy Domov ze Słowacji, a jego głównym celem promocja partnerskiej współpracy polsko-słowackiej na rzecz trwałego rozwoju społeczno-kulturalnego oraz integracji w obszarze środowisk osób niepełnosprawnych.
    Pomysł na wspólny projekt pojawił się w czasie realizacji programu polskich i słowackich urzędów pracy "Partnerstwo na transgranicznym rynku pracy". To właśnie wtedy poznali się Zofia Wcisło - prezes stowarzyszenia „Gniazdo” oraz Jaroslav Maruščák z Novy Domov na Słowacji. Kiedy więc pojawiła się szansa na pozyskania środków z Funduszu Wyszehradzkiego, obie organizacje zdecydowały się na wspólny projekt sportowy - Visegrad Boccia Cup. Dzięki temu 16 podopiecznych „Gniazda”, wraz z opiekunami, dwa razy odwiedziło przyjaciół ze Słowacji, a niepełnosprawni z Novy Domov, dwa razy przyjechali do Starego Sącza. Dodatkowo instruktorzy z ramienia Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” przeszkolili słowackich przyjaciół w grę w boccię i podczas każdej z wizyt sprawdzali poczynione w tym zakresie postępy oraz dawali Słowakom wskazówki do dalszej części szkolenia. 
    Projekt zakończył 11 maja Międzynarodowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza, który zgromadził na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Barcicach ponad stu uczestników z kilkunastu organizacji, które zrzeszają i pomagają osobom niepełnosprawnym w naszym regionie. Pojawili się także podopieczni z Novy Domov na Słowacji. Do gry zagrzewały zawodników cheerleaderki z Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego działającego przy stowarzyszeniu „Gniazdo” oraz uczennice ZS w Barcicach pod opieką Marka Kanika.
.

.
    Główna nagroda Turnieju - Puchar Burmistrza Starego Sącza, powędrował w ręce drużyny Klubu Integracyjnego z Nowego Sącza. Zwycięzcy oraz zdobywcy drugiego (Nadzieja, Nowy Sącz) i trzeciego miejsca (WTZ MADA, Nowy Sącz) otrzymali atrakcyjne nagrody: aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp 4 i zestawy słuchawkowe. Zawodnicy ze Słowacji, jako że ich przygoda z boccią dopiero się zaczyna, zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi. Na wszystkich zawodników czekały też upominki i pamiątkowe statuetki. Wręczali je Kazimierz Gizicki - wiceburmistrz Starego Sącza, Ewa Zielińska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu, Grzegorz Garwol - dyrektor ZS w Barcicach oraz Zofia Wcisło - prezes stowarzyszenia "Gniazdo".
W zorganizowaniu turnieju pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół w Barcicach, którzy opiekowali się zawodnikami i dbali o ich dobre samopoczucie. Szczególne podziękowania prezes „Gniazda” Zofia Wcisło skierowała na ręce dyrekcji szkoły w Barcicach - Grzegorza Garwola i Wandy Kochanowicz. Słowa podziękowania powędrowały także do sędziów turnieju, wśród których główny prym wiedli Aldona Bulanda, Agnieszka Wójsik, Wojciech Lasek i Tomasz Baliczek.
 
* * *
 
Boccia to dyscyplina, która posiada wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne. Doskonale sprawdza się także jako gra integracyjna, jest łatwa i atrakcyjna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Celem zawodników jest umieszczenie kul własnego koloru jak najbliżej kuli białej, która wyrzucona jest na boisko na początku gry przez jednego z zawodników. Kule używane przez grających mają kolory czerwony i niebieski. Rywalizuje dwóch zawodników lub dwie drużyny. Gracze dysponują 12 kulami (po 6 jednego koloru), którymi rzucają na zmianę. Kule można rzucać w sposób dowolny, także wybijać kule przeciwnika leżące najbliżej białej kuli. Po wyrzuceniu ostatniej kuli sędziowie obliczają wynik. Im więcej kul danego koloru leży przy kuli białej, tym więcej punktów otrzymuje zawodnik, do którego kule należą.
 
Kinga Bednarczyk
 
322709