Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

W glorii zwycięstwa pojadą do Brukseli

Treść


.
W glorii zwycięstwa pojadą do Brukseli
 
    Licealiści ze Starego Sącza: Dominika Bieryt, Iwona Król i Wiktor Gawlak zajęli I miejsce w prestiżowym Konkursie Historycznym „O ojców grób bagnetów poostrz stal… - Powstanie Styczniowe w polskiej tradycji walk o niepodległość w XIX i XX wieku” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miasta Nowego Sącza i powiatu gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Konkurs został zorganizowany przez panią poseł na Sejm RP, Barbarę Bartuś.
    W dniu 23 kwietnia br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu spotkało się 14 trzyosobowych drużyn reprezentujących swoje szkoły. Każda z nich marzyła o wygraniu głównej nagrody - wyjazdu zespołu z opiekunem do Brukseli na zaproszenie posła do PE, pana Ryszarda Czarneckiego.
    Następne drużyny, które zajmą II-V miejsca pojadą wraz z opiekunami do Warszawy, a wyjazd sponsorowany będzie przez posła na Sejm RP, panią Barbarę Bartuś, senatora RP, Stanisława Koguta i Przewodniczącego Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Gorlickiego, pana Tomasza Płatka.
    Uczestnicy musieli napisać test przygotowany przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, który dotyczył wiedzy o największym zrywie narodowo-wyzwoleńczym - Powstaniu Styczniowym. Gdy wszyscy uczniowie przelali całą swoją wiedzę na papier, nastąpiła chwila przerwy na posiłek, a następnie uczniowie udali się na zwiedzanie Biecza.
    W komisji konkursowej zasiadali nauczyciele poszczególnych drużyn, więc to oni, jako pierwsi poznali wyniki, w czasie, gdy ich podopieczni spacerowali i jedli lody, podziwiając malowniczy Biecz.
    Około godziny 13 odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wtedy nastąpiła radosna wiadomość dla naszych licealistów. Otóż zajęli oni I miejsce, wyprzedzając tym samych na II miejscu I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu, zeszłorocznych laureatów Liceum Ogólnokształcące im.Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, któremu niestety nie udało się wywalczyć wycieczki do Warszawy.
    Wszyscy uczestnicy oprócz sejmowych długopisów, otrzymali książkę oraz dyplom pamiątkowy, a ponadto laureaci I-V miejsca, upominki nie tylko książkowe.
.

.
    Następnym powodem do dumy dla Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu był fakt, że nasza uczennica Iwona Król osiągnęła najwyższy wynik indywidualny, zyskując 39 punktów na 41 możliwych, za co również została uhonorowana nagrodą książkową.
    Naszych uczniów do konkursu przygotowała pani mgr Teresa Szewczyk - nauczycielka historii i WOS-u.
    Organizatorzy, na czele z panią poseł Barbarą Bartuś, spisali się na medal, przygotowując konkurs.  Należą im się szczególne podziękowania i życzenia braku problemów w organizacji następnych konkursów, a naszym laureatom życzymy powodzenia i miłego wypoczynku w Brukseli.
Iwona Król - uczennica klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
322709