Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kult Bożego Miłosierdzia

Treść


.
MIŁOSIERDZIE BOŻE CZCIMY MODLITWĄ,
SŁOWEM I CZYNEM
.
Kościół katolicki obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy święto Miłosierdzia Bożego. Kult Miłosierdzia związany jest z objawieniami skromnej zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Marii Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając jej, by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu.
 
17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. Dzisiaj, 60 lat po śmierci "Apostołki miłosierdzia”, na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia.
W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował s.Faustynę Kowalską i ogłosił jej święto, a 30 kwietnia 2000 roku dokonał jej uroczystej kanonizacji.

"Jestem miłością i miłosierdziem samym" - mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s.Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: "Jezu, ufam Tobie", modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.
.
Kult Bożego Miłosierdzia
.
Kult Miłosierdzia Bożego zaczął się rozwijać wkrótce po śmierci s.Faustyny, zwłaszcza w latach II wojny światowej. Żołnierze polscy roznieśli orędzie o Bożym Miłosierdziu na cały świat.
W 1943 r. krakowski spowiednik s.Faustyny, o.J.Andrasz, jezuita, poświęcił obraz, namalowany przez Adolfa Hyłę według wizji s.Faustyny i ofiarowany do klasztornej kaplicy, jako wotum za ocalenie rodziny z wojennej zawieruchy. O.Andrasz zapoczątkował też uroczyste nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego.
Kaplica, która służyła dotąd siostrom i wychowankom, stała się miejscem publicznego kultu. Już w następnym roku o.Andrasz poświęcił drugi obraz Jezusa Miłosiernego pędzla A.Hyły, dopasowany wielkością do wnęki bocznego ołtarza. Wizerunek bardzo szybko zasłynął łaskami.
W Polsce kult Miłosierdzia Bożego i działalność ośrodków miłosierdzia odżyły po roku 1981, kiedy to wydano pierwsze, krytyczne opracowanie "Dzienniczka" w jego oryginalnym kształcie. W połowie lat 80. nie było diecezji, która by nie miała parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach przybywa corocznie milion pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów. Największe tłumy od lat przybywają w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w święto Miłosierdzia Bożego, które od roku 2000 jest obchodzone przez cały Kościół katolicki.
Do Łagiewnik docierają także dziesiątki tysięcy listów z całego świata z prośbami i podziękowaniami. Wiele spośród nich zawiera świadectwa doznanych łask: uzdrowień, pojednań w rodzinie, uwolnienia od alkoholizmu lub sekty i nawróceń.
Od momentu powstania kaplicy nasza Wspólnota też zanosi do Chrystusa Miłosiernego modlitwy w różnych sprawach. Rozpoczęliśmy nowennę do Miłosierdzia Bożego, która jest odprawiana w każdy piątek o godz. 17.30. Wierni składają swoje intencje spisane na kartkach, a po odczytaniu intencje te zanosimy we wspólnych modlitwach przed tron Jezusa Miłosiernego. O wysłuchaniu próśb świadczą wota, które pojawiły się obok obrazu. W II Niedzielę Wielkanocy będziemy uroczyście oddawać cześć Miłosierdziu Bożemu. Uroczysta Msza św. będzie o godz. 11.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszej kaplicy na nowennie oraz w uroczystość Bożego Miłosierdzia. Niech każdy z nas doświadczy miłości miłosiernej Jezusa.
.
Ks.Janusz Ryba
205649