Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Warto wiedzieć i warto przeczytać

Treść


.
Warto wiedzieć i warto przeczytać...
.
23 kwietnia minął Światowy Dzień Książki ustanowiony przez UNESCO w 1994 roku. Święto Książki wywodzi się z Katalonii, gdzie od dawna 23 kwietnia, w dniu św.Jerzego patrona regionu, obdarowuje się bliskich książkami i różami.
Piękny zwyczaj.
Kto mało czyta, błądzi wiele. Książka otwiera okno na szeroki świat, puste serca napełnia wzruszeniem, poszukującym sensu życia podsuwa odpowiedzi, uwrażliwia na majestat Boga, piękno świata i języka...
.
O kulturze języka już nieraz pisaliśmy, bo troska o jej podniesienie jest wciąż aktualna. Z myślą o niej polecam Państwu dzisiaj “Słownik wyrazów kłopotliwych” Mirosława Bańki (wyd. “Świat Książki” - Warszawa 2006 r. - 24,90 zł).

Jest to nowoczesny poradnik językowy, przeznaczony dla osób, które nie wiedzą, czy używają danego słowa w dobrym znaczeniu; chcą uniknąć popełniania błędów językowych i oczekują rad, a nie nakazów. Czytelnicy poznają, co to jest błąd językowy lub hiperpoprawność. Autor przytacza liczne cytaty z literatury i prasy, dzięki czemu słownik zyskuje na autentyczności - np. choroba Hainego Medina - zwana tak od nazwisk dwóch lekarzy, którzy ją opisali. Mówi się też choroba Hainego i Medina, potocznie zaś hainemedina. Na przykład: szczepienia przeciw hainemedinie, przeciw chorobie Hainego-Medina lub przeciw chorobie Hainego i Medina. Inna nazwa tej choroby, używana przez lekarzy, to polio.
Ekscelencja, eminencja, magnificencja - na czym polega osobliwość tych tytułów?
W poradniku znajdziemy błędy frazeologiczne, odmianę i pisownię imion, nazwisk, wyrazów zapożyczonych i modnych, skrótów, wyrazów złożonych oraz wiele innych budzących wątpliwości. Na przykład kiedy dać pauzę, a kiedy myślnik, jaką funkcję pełni kropka.
Tę książkę można czytać jak ciekawą opowieść o języku, lub szukać w niej doraźnych wskazówek, by nie popełniać kompromitujących błędów, które spotykamy w pismach urzędowych, zdarzają się także ludziom wykształconym. Dlatego będzie przydatna nie tylko dzieciom i młodzieży
KM
- - - - - -
.
Pani Annie, która pytała, jaką książkę o Ojcu Świętym wybrać spośród wielu na upominek dla bliskiej osoby, polecam z pietyzmem wydane ostatnio pt. “Jan Paweł Wielki 1920-2005. Dzieje pontyfikatu”
“Ten album jest moim hołdem dla człowieka, który inspirował moje zdjęcia oraz podziękowaniem za możliwość, jaką mi dał, dzięki swojej odwadze i swojej sile w przemianie świata” - wyznaje autor Gianni Giansanti, który Wielkiemu Papieżowi towarzyszył od początku do końca Jego pontyfikatu.
W kolejnych rozdziałach utrwala także: Podróże apostolskie, Państwo watykańskie, Dni cierpienia, a wzruszające wspomnienia stanowią świetny komentarz do fotografii i dopełnienie tego ciekawego albumu, który na ostatniej stronie zawiera wypowiedzi o największym Polaku znanych w świecie osobistości.
     “Był ucieleśnieniem tego, co najlepsze w ludzkości” - pisze Szimon Peres, wicepremier Izraela.
     “Wszyscy jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II” stwierdza kardynał Franciszek Macharski.
Jeszcze jedna piękna książka o umiłowanym Ojcu Świętym. Każdy chciałby ją mieć.
Wybrała KM
124010