Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Czytelnicy piszą

Treść


.
.
POCZUJ SIĘ LEPIEJ W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ
.
Rozpoznanie choroby nowotworowej wiąże się z bardzo dużym obciążeniem psychicznym. Każdy z nas w obliczu poważnej choroby, niezależnie czy dotyczy ona nas samych, czy naszych bliskich, wystawiony jest na działanie silnych emocji. Zazwyczaj nie przychodzi nam nawet do głowy, że w takiej sytuacji moglibyśmy czuć się lepiej. Tymczasem możemy mieć duży wpływ na samopoczucie i poczuć się psychicznie lepiej, pomimo niełatwej sytuacji. Zmiana postawy psychicznej może bardzo polepszyć jakość życia, gdy spróbujemy radzić sobie z emocjami. Przybędzie nam optymizmu i pogody ducha, lepiej również zacznie funkcjonować cały organizm. Pozytywniej potrafimy ustosunkować się do samego leczenia, mniej dokuczliwe staną się uboczne objawy terapii, poczujemy się silniejsi.
Rady psychologa:
- Otwieraj się na to, co trudne, tak jak otwierasz się na to, co przyjemne.
- Bądź dla siebie łagodna(y) i wyrozumiała(y).
- Nie wstydź się swoich uczuć, przeżywaj i otwarcie wyrażaj emocje rozumiejąc, że sprzyja to zdrowiu, dobremu samopoczuciu i pogłębia więzi z bliskimi.
- Poszukaj wsparcia, pociechy i zrozumienia, zbliżaj się do innych ludzi i pozwól im zbliżyć się do siebie.
- Troszcz się o siebie i swoje potrzeby, pomożesz w ten sposób sobie i rodzinie. Dbaj o siebie dla dobra swoich bliskich.
- Nie unikaj rozmów i rozwiązywania wspólnych problemów pamiętając, że jeśli jedno z was przegra - przegrywają wszyscy, jeśli wygra - wygrywają wszyscy.
-Pamiętaj, że dzieci w każdym wieku potrafią dowiedzieć się i zrozumieć więcej, aniżeli mogą powiedzieć im rodzice. Zaufaj im i ich mądrości..
“Nie poddawaj się zbytecznie trosce ani zwątpieniu. Usiłuj żyć radośnie, ufnie, kochająco.
Rozwijaj się jak kwiat do słońca, a burzy stawiaj mężnie czoło”
Jan Paweł II
.
Brzmi to na pozór paradoksalnie, ale wiele osób mówi o tym, że choroba nauczyła ich czerpać więcej zadowolenia z życia i doceniać to, co mają. Spróbujmy spojrzeć na chorobę nie jak na karę, ale jako pewien drogowskaz pokazujący nam drogę do tego, co jest naprawdę ważne. Powrót do zdrowia może być jednocześnie powrotem do naszej prawdziwej natury. Choroby nowotworowe dotknęły wielu mieszkańców Starego Sącza i okolicy. Zorganizowanie dla chorych właściwej rehabilitacji w mieście ułatwi nam nasze bycie i życie.
Amazonka
123820