Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Turniej bocci osób niepełnosprawnych

Treść


.
DAJĄC RADOŚĆ INNYM OTRZYMUJEMY WIELE WIĘCEJ
I POWIATOWY TURNIEJ BOCCI
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY
STARY SĄCZ
.
Chyba nikt z organizatorów tej imprezy nie przypuszczał, że wzbudzi ona tyle serdecznego wzruszenia, emocji i da poczucie, że warto angażować się, poświęcać swój wolny czas dla realizacji takich pomysłów.
Wszystko się świetnie udało, dopisali uczestnicy - zawodnicy i ich opiekunowie, zaproszeni goście, organizatorzy i całkiem spora grupa rozentuzjazmowanych kibiców. Nie sposób wymienić wszystkich życzliwych, wspomagających w różny sposób osób, żeby kogoś nie pominąć.
Pomysłodawcą był Zarząd starosądeckiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Gniazdo”, który do uczestnictwa w turnieju zaprosił Warsztaty Terapii Zajęciowej z: Nowego Sącza - “Mada” i “Nadzieja”, z Gostwicy, Lipnicy Wielkiej, Czarnego Potoku, Siołkowej, Białej Niżnej i ze Stróż, a także Klub Integracyjny i Szkołę Podstawową nr.6 z Nowego Sącza. Oczywiście nie zabrakło drużyn gospodarzy - podopiecznych Stowarzyszenia “Gniazdo”.
Wydarzenie to miało miejsce w sobotę 12 maja 2007r. w sali gimnastycznej starosądeckiego Gimnazjum.

Rozgrywki trwały od godz. 10.00 do 14.00, a w miarę upływu czasu i zbliżania się do finału, doping publiczności i emocje sięgały zenitu. Uczestnicy spotkania świetnie się bawili, a przecież o to chodziło organizatorom.
Sędzią głównym zawodów był Tomasz Baliczek. Rozegrano 20 meczy.
Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Stowarzyszenia “Gniazdo” w składzie: Jakub Nowak, który był jednocześnie najmłodszym i najlepszym zawodnikiem turnieju, Arkadiusz Bożęcki i Stanisław Dudzic; drugą lokatę zdobył zespół Klubu Integracja: Barbarz Długosz, Krzysztof Długosz i Wiesław Fiedor, a trzecią drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu w składzie: Sebastian Motak, Jakub Popławski i Kevin Goliński-Bąk.
Puchar ufundowany przez burmistrza Mariana Cyconia pozostał w Starym Sączu. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali maskotki i słodycze, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc miłe i pożyteczne nagrody rzeczowe.
.
MSZA ŚW. W GABONIU
.
Jako, że następnego dnia przypadała druga niedziela miesiąca, przy pięknej pogodzie spotkaliśmy się na Eucharystii dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Tym razem w gościnnym Gaboniu - niewielkiej , liczącej około 1000 mieszkańców parafii. Mszę św. w kościele pw.Matki Boskiej Częstochowskiej sprawowali niestrudzeni księża: o.Stanisław Olesiak i o.Marian Tyrpak w intencji zebranych mieszkańców, wśród których także są niepełnosprawni Artur i Wojtek, a szczególnie solenizantów Zofii, Wojciecha i Stanisława. Jak zwykle nie zabrakło członków stowarzyszenia “Gniazdo”.

Poczęstunek przygotowany przez Panie z miejscowego Caritasu dopełnił spotkanie, za co serdecznie im i ks. proboszczowi Jerzemu Kulpie dziękujemy.
Niezwykłą niespodziankę sprawił obecnym Robert Wątor z Nowego Sącza. Jest niepełnosprawnym sportowcem (po wypadku ma amputowane kończyny dolne). Porusza się na wózku inwalidzkim i na nim dojechał do Gabonia, traktując te wyprawę jako trening przed następnymi zimowymi startami. Okazuje się, że mając ponad 50 lat można zdobywać najwyższe sportowe trofea. Robert Wątor w narciarstwie klasycznym został sklasyfikowany jako sledżysta - od nazwy specjalnej odmiany sanek, które umożliwiają niepełnosprawnemu uprawianie narciarstwa biegowego. W 2006 r. zdobył Puchar Świata w biegach narciarskich, a w 2005 r. został mistrzem świata w biegu na 10 km. Ma też wicemistrzostwo świata w biegu na 15 km z 2000 r. oraz stałe miejsca w pierwszej dziesiątce zarówno z Paraolimpiady w Nagano (1998 r.), jak i w Salt Lake City (2002 r.). 25 kwietnia 2007 r. podczas Gali Laureatów Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego Roku 2005 i 2006, otrzymał statuetkę Sportowca Roku Osób Niepełnosprawnych za rok 2005. Jesteśmy pod wrażeniem i pełni uznania.
Radosny nastrój trwał i oby tak było jak najdłużej! Do następnych spotkań.
Jolanta Czech
126503