Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

60-lecie Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu

Treść


.
60-lecie Powiatowej i Miejsko-Gminnej
Biblioteki Publicznej
 im.Wiktora Bazielicha w Starym Sączu
.
przypada na rok jubileuszu 750-lecia miasta. Z obu tych okazji przygotowywane są spotkania, konkursy, sesje i wystawy. Z inicjatywy Dyrekcji w osobie p.Marii Sosin i pracowników Biblioteki 10 maja br. w starosądeckiej restauracji “Marysieńka” został zorganizowany wieczór literacko-muzyczny z udziałem znanych dziennikarzy i gawędziarzy: Leszka Mazana i Mieczysława Czumy, przy akompaniamencie akordeonisty Marka Wastaga. Wędrowano tropem przygód Józefa Szwejka, bohatera najsłynniejszej powieści Jarosława Haszka.
Zabawa była przednia, nie brakowało pikanterii językowych, barwnych opowieści, mocno okraszonych humorem, zabawnych konkursów. Było też coś dla żołądka - czapowane piwo, pikantny gulasz węgierski a na koniec “grog rozpustnego marynarza”.
Wspólny śpiew zakończono jedną z najpopularniejszych polskich piosenek, napisaną w 1872 roku w Starym Sączu - przez księdza katechetę Jana Leśniaka - “Upływa szybko życie”.

Na 24 maja 2007 r. została zaplanowana uroczysta sesja popularno-naukowa z okazji 750-lecia miasta i 60-lecia Biblioteki, na którą zapraszają Burmistrz MiG oraz Biblioteka. W programie m.in. referaty “Stary i Nowy Sącz w XIII i XIV stuleciu” - prof.Feliksa Kiryka; “Biblioteki w komunikacji publicznej” - prof.Jacka Wojciechowskiego oraz “Związki literatury w Starym Sączu” - prof.Ignacego Stanisława Fiuta.
Zofia Gierczyk
126503