Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Staraniem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza

Treść


.
Staraniem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
DZIĘKI OFIARNOŚCI MIESZKAŃCÓW

    W tym roku po raz czwarty Towarzystwo Miłośników Starego Sącza zorganizuje w dniu Wszystkich Świętych kwestę na rzecz odnowy zabytkowych pomników nagrobnych na starosądeckich cmentarzach.
Dotychczasowe zbiórki przyniosły wspaniałe efekty w postaci już odnowionych nagrobków.
1 listopada 2007r. zebrano 5699 zł z czego na odnowienie trzech pomników (pomnik z kotwicą, samotną Madonną oraz krzyż żelazny z I poł. XX wieku) wydano 4000 zł. Ich symboliczne odebranie po remoncie odbyło się 17 października 2008 r.
Przez trzy lata kwestowania (2005-2007) zebrano ogółem 11545 zł z czego renowacji poddanych zostało siedem pomników, a koszty wyniosły 9820 zł. Pozostałe 1725 zł przeznaczone zostaną na oświetlenie pomnika na cmentarzu cholerycznym przy ul.Piłsudskiego, względnie zostaną wykorzystane w 2009 r, na remont kolejnych.    Do renowacji w 2009 r. wytypowano pomniki nagrobne z Matką Boską, ze św.Antonim (obok nagrobka ks.Przywary - z Aniołem) i św.Antoniego na Nowym Cmentarzu. Ponadto wytypowano dwa pomniki: rodziny Leszczyńskich oraz z grobu Mariana Mikuty - aktora scen polskich, piewcy języka polskiego, ale tylko przy udziale finansowym rodziny zmarłych i spadkobierców. Oba wymienione nagrobki posiadają dużą wartość artystyczną.
    Renowację wszystkich pomników nagrobnych wykonał Józef Stec - plastyk i konserwator z Nowego Sącza.
    W bieżącym roku Towarzystwo liczy również na ofiarność odwiedzających w dniu Wszystkich Świętych groby swych bliskich, na starosądeckich cmentarzach. Jeszcze wiele pomników nagrobnych wymaga niejednokrotnie gruntownego remontu, aby ocalić je dla następnych pokoleń.
Jolanta Czech

324458