Marzec - kalendarium
Treść
.
8 marca - Dzień Kobiet
Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 roku. Ustanowiono je dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. W roku 1908 w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało walcząc o swoje prawa. Właściciel fabryki zamknął kobiety - próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji. Niestety nagle wybuchł pożar. Zginęło w nim 129 kobiet.
I tam gdzie rośnie palma, i tam gdzie rośnie brzózka,
w każdym zakątku ziemi, gdzie stąpa stopa ludzka,
w ten dzień ósmego marca kobiety wszystkich krajów
łączą się jeszcze mocniej i tak razem śpiewają:
„Nie chcemy więcej wojen!" to krzyk matek olbrzymi.
A spójrz: i twoja matka jest także razem z nimi. (…)
(Konstanty Ildefons Gałczyński - „8 marca”)
9 marca - Środa Popielcowa
Pierwszy dzień Wielkiego Postu przypada na 40 dni przed Wielkanocą. Tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża, mówiąc: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ma to przypominać człowiekowi o kruchości ludzkiego życia. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie ilość posiłków do trzech, w ty jednego do syta.
W okresie Wielkiego Postu będziemy uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
.
.
.
Męka moja w uścisku mokrej dłoni
w zapiętej kurtce w butach - wchodziłem.
W oddali widziałem szczyt,
a moje nogi grzęzły w zaspach śniegu.
Była tylko jedna droga w jedną stronę,
z radością spojrzałem na krzyż.
W mym oku błysk, rozkojarzenie,
że to już niedługo - już niedaleko.
Ja powróciłem tą samą drogą,
a Ty będąc tam wysoko na szczycie,
patrzyłeś na mnie małego,
pytając dokąd idę.
(Andrzej Dyczewski, „Droga do krzyża”)
25 marca - Dzień Świętości Życia
W Polsce w Dzień Świętości Życia odbywają się marsze dla życia, duchowa adopcja i modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych „okien życia".
.
.
.
Episkopat Polski w 1998 r. podjął uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. Była to odpowiedź na słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”:
Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej
Kinga Bednarczyk