Kwiecień - KALENDARIUM
Treść
.
2 kwietnia - 6. rocznica odejścia do Domu Ojca
Jana Pawła II
Jana Pawła II
Wtedy w 2005 roku też była sobota. W naszych domach panował smutek, serca ściskał żal, a o 21.37 pojawiły się łzy. Dzisiaj jest inaczej. Z radością oczekujemy na beatyfikację Jana Pawła II, która będzie miała miejsce w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Część z nas pojedzie do Rzymu, inni będą uczestniczyć w uroczystościach przy Ołtarzu Papieskim. Jedno jest pewne: „Santo subito” wykrzyczane podczas pogrzebu Ojca Świętego, wypełni się 1 maja, dzięki modlitwie milionów ludzi na całym świecie.
„W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji, gdy pracowałem jako robotnik, a potem do parafii w Niegowici, i krakowskiej św. Floriana, do duszpasterstwa akademickiego, do środowiska ... do wielu środowisk... w Krakowie, w Rzymie..., do osób, które Pan mi szczególnie powierzył - wszystkim pragnę powiedzieć jedno: Bóg Wam zapłać”
(Testament Jana Pawła II, fragm.)
17 kwietnia - Niedziela Palmowa
Początek Wielkiego Tygodnia. Dzień, który stanowi pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce Niedzielę Palmową obchodzi się od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
W 1986 roku papież Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Palmową Światowym Dniem Młodzieży.
Otóż Wierzbna, otóż Kwietna
Zawitała nam Niedziela...
Do świątyni gronem wszystkiem
Idą młodzi, idą starzy,
Różdżkę wierzby z młodym listkiem
Niosą święcić do ołtarzy....
(Władysław Syrokomla „Niedziela Palmowa”)
.
.
21- 23 kwietnia - Triduum Paschalne
Triduum rozpoczyna liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek, na pamiątkę ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Wielkopiątkowe uroczystości, bez dźwięków dzwonów, w ciszy, upamiętniają śmierć Chrystusa na krzyżu. W Wielką Sobotę czuwamy przy grobie Syna Bożego i święcimy pokarmy, a sprawowana po zapadnięciu zmroku Wigilia Paschalna, jest początkiem najradośniejszych w ciągu roku Świąt Wielkanocnych.
Zbawienie przyszło przez krzyż,
Ogromna to tajemnica.
Każde cierpienie ma sens,
Prowadzi do pełni życia.
(...)
Każde spojrzenie na krzyż
Niech niepokojem zagości,
Bo wszystko w życiu to nic
Wobec tak wielkiej miłości
24 kwietnia - Wielkanoc
Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca (przypada po równonocy wiosennej). Co roku w Święta Wielkanocne otrzymujemy kolejną szansę na nawrócenie i odrodzenie się do głębszego życia.
Że z grobów wstał pod słońce - widzieli promienie
Przechodzące jak gwoździe przez otwarte rany
A też jaśniejszą plamę - gdzie bok rozerwany
I w tej plamie się tłukło serca umęczenie
Zmartwychwstał nam pod światło. Widzimy go ciemnym
Niby zwróconym do nas lecz bardzo tajemnym
Wyciągał ręce, wołał... Lecz czy do nas krzyczał
Jest między nami jako - morze - cisza
Kto pierwszy stopę położył na morzu
Albo kto pierwszy zapłakał w pokorze
Tego nikt znać nie może. Ale szli po fali
Do Niego. Tak się bali, wołali, zdradzali
(Ernest Bryll „Oni-my”)
Kinga Bednarczyk