Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Uczniowie LO - EUROPA BEZ GRANIC I TAJEMNIC

Treść


.
W LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
- uczniowie uczestniczyli w spotkaniu
z panem Czesławem Siekierskim - europosłem
 
EUROPA BEZ GRANIC I TAJEMNIC
 
    O roli Polski w UE oraz kulisach kontynentalnej polityki uczniowie LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu rozmawiali z członkiem Parlamentu Europejskiego, panem Czesławem Siekierskim.
    Spotkanie odbyło się w poniedziałek 21 lutego 2011 roku w budynku LO w Starym Sączu. Uczniowie klas dziennikarskich mieli szansę dowiedzieć się, jak funkcjonuje parlament UE, poznać procedury finansowania i dopłat do rolnictwa oraz zapoznać się z działalnością polskich europosłów, którzy reprezentują nasz kraj w Brukseli. Poseł Czesław Siekierski, który swą przeszłość wiąże z terenami Małopolski oraz ziemi kieleckiej, zorganizował spotkanie w celu informacyjnym. Jako członek europarlamentu oraz działacz partyjny, wywodzący się z PSL chciał przekonać młodzież do inwestycji w siebie, czyli do zdobywania wykształcenia, dzięki któremu przyszli obywatele RP będą mogli konkurować na rynku pracy z innymi narodowościami.
Jako że poseł Siekierski wywodzi się z rodziny rolniczej, przybliżył także mechanizmy funkcjonowania rynku europejskiego oraz konkurencyjność polskich produktów z produktami sprowadzanymi z innych krajów. Przekonywał, że polskie rolnictwo jest w dobrej kondycji, o czym świadczy eksport produktów żywnościowych. Zdaniem europosła, krajowa żywność jest najwyższej jakości, co powinno stanowić o wyborze produktów żywnościowych polskiej produkcji.  
   Polityk oprócz przedstawienia współczesnych problemów, z jakimi boryka się dzisiaj Unia Europejska, musiał stawić czoła młodym dziennikarzom w ogniu pytań.
   Na większość odpowiedział z zadziwiającą kompetencją, udzielając konkretnych odpowiedzi i wyjaśniając sporne kwestie. Wbrew powszechnym oczekiwaniom nie stronił od odpowiedzi na pytanie o zarobki, będące w niektórych kręgach przedmiotem tabu. Najbardziej zadziwiające było pytanie o kwestie etyczne i religijne w Parlamencie Europejskim. Siekierski stwierdził, iż rzeczywiście europarlament niepotrzebnie zajmuje się sprawami, które tak naprawdę nie prowadzą do zgody, choćby nawet problemem homoseksualistów i ich statusu.
Spotkanie z europosłem, choć nie trwało zbyt długo, to jednak doprowadziło do wyjaśnienia wielu kwestii dotyczących kompetencji UE oraz dofinansowań do rolnictwa.
Warto wspomnieć, iż poseł Siekierski, urodził się w 1952 roku w Stopnicy. Od początku związany był z ruchem ludowym, jego ojciec walczył w Batalionach Chłopskich. W czasie studiów aktywnie działał w Związku Młodzieży Wiejskiej, w 1993 roku został dyrektorem Fundacji Pomocy Programów dla Rolnictwa. Od 1997 do 2004 był posłem na sejm RP, aktywnie działał w rządzie Jarosława Kalinowskiego. W czerwcu 2010 roku został europosłem. Jego elektorat to mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego.
 
Piotr Radzik - uczeń klasy dziennikarskiej
LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
324163