Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Uczniowie LO - ZALEŻY MI NA NAUCE

Treść


.
Wywiad z Grzegorzem Gawlakiem,
uczniem LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
- stypendystą Prezesa Rady Ministrów
 
ZALEŻY MI NA NAUCE
 
Jakie kryteria musiałeś spełnić, żeby otrzymać stypendium?
    - Kryteria nie były zbyt duże. Musiałem tylko zdobyć najwyższą średnią w szkole. Z każdej szkoły dyrekcja może wybrać jednego ucznia, który ma możliwość otrzymać stypendium. Wtedy wysyłany jest wniosek do Prezesa Rady Ministrów, który zostaje rozpatrywany.
 
Ile wynosiła Twoja średnia?
    - 5,39, z tego co pamiętam.
 
Co zmobilizowało cię do tego, żeby starać się o takie stypendium?
    - Nie miałem zamiaru czynić szczególnych starań, aby uzyskać to stypendium. Zdecydowanie jednak, zawsze zależało mi na dobrych wynikach w nauce.
 
Ile czasu poświęcasz na naukę?
    - To zależy od specyfiki zajęć. Ogólnie staram się uczyć systematycznie, ale też dbam o to, aby nie przesadzić. Około 5 godzin przed sprawdzianem, natomiast 2 godzinki na dzień wystarczają.
 
Jakie plany na przyszłość wiążesz ze studiowaniem?
    - Moim marzeniem jest dostać się na Politechnikę Krakowską, na kierunek inżynieria lądowa. Ta dziedzina bardzo mnie interesuje.
 
Ile wynosi stypendium?
    - Dokładnej kwoty Ci nie podam, ponieważ nie pamiętam. Stypendium otrzymuję w dwóch ratach. Pierwszą ratę otrzymałem w listopadzie. Wynosiła ona nieco ponad tysiąc złotych.
 
Jesteś zadowolony z takiej kwoty?
    - Tak. Nie jest to może kwota powalająca na kolana, jednak jestem bardzo z niej zadowolony. Myślę, że taką sumę można już sensownie zainwestować.
 
Co zrobiłeś z kwotą, która otrzymałeś?
    - Część pieniędzy wydałem na drobne, potrzebne mi pomoce naukowe. Za resztę planuję kupić laptop, który będzie mi niezbędny na studiach.
 
Czym interesujesz się poza szkołą?
    - Poza sportem bardzo dużą rolę w moim życiu odgrywa muzyka. Nie umiem żyć bez niej. W wolnych chwilach lubię również oglądać filmy.
 
Jakieś osiągnięcia sportowe?
    - Ostatnim moim takim osiągnięciem sportowym jest zajęcie 3 miejsca w biegach przełajowych. Moim zainteresowaniem poza szkołą jest też właśnie bieganie, dużo biegam i bardzo to lubię.
 
Z jakich przedmiotów najszybciej przyswajasz wiedzę?
    - Łatwo przychodzi mi na pewno nauka języków, szczególnie angielskiego. Z matematyki też nie mam problemów, także z przedmiotów ścisłych.
 
Dziękuję za rozmowę
    - Również dziękuję.
 
Ewelina Dorula - uczennica klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
324163