Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kalendarium - lipiec-sierpień

Treść


.
6 czerwca - Uroczystość Przemienienia Pańskiego
   Święto Przemienienia Pańskiego zostało ustanowione na pamiątkę cudownej przemiany Chrystusa wobec wybranych uczniów - Piotra, Jakuba i Jana, do której, według tradycji, doszło na górze Tabor. Zdarzenie to opisane zostało w trzech ewangeliach - Mateusza, Marka i Łukasza. To wielka uroczystość w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w sanktuarium Przemienia Pańskiego. Pochodzenie czczonego tu obrazu, który przedstawia oblicze Chrystusa, nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej dzieło powstało w XIV wieku na terenie Czech, w pracowni mistrza o włoskich tradycjach warsztatowych. W 1971 r. obraz został uroczyście umieszczony w ołtarzu głównym świątyni przez kardynała Karola Wojtyłę. On też - jako papież Jan Paweł II, podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej w 1992 r. z okazji 700-lecia lokacji Nowego Sącza.
 
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
   To jedno z kościelnych świąt nakazanych, obchodzone w Kościele katolickim na całym świecie, które wiążę się z wiarą chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną, lecz została wzięta do nieba. Nie wiemy kiedy i gdzie umarła Maryja, w Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu Jej wzięcia do nieba, a jednak od wieków chrześcijanie wierzyli, że Matka Zbawiciela musiał w wyjątkowy sposób zakończyć swoje ziemskie życie. Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłoszono, jako dogmat wiary dopiero w 1950 roku. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła katolickiego. W Polsce jest ono zwane także świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone ze świętem plonów. Wielu wiernych przynosi tego dnia do poświęcenia wianki zielne, bukiety kwiatów, kłosy zbóż i owoce. Symbolizują one duchową pełnię Maryi, jako "najdorodniejszego ziemskiego owocu". Matka Boża jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na choroby duszy i ciała.
 
17-25 sierpnia - XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska
  Tradycyjnie 17 sierpnia spod Bazyliki Katedralnej w Tarnowie pielgrzymi wyruszą na szlak prowadzący na Jasną Górę. Dziewięć dni wędrowania wypełnia modlitwa, śpiew i wspaniała atmosfera wspólnoty. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Miłość na śmierć nie umiera”. W czasie 9 dni „rekolekcji w drodze” tarnowscy pielgrzymi pokonają ponad 200 km trasy. Starosądeczanie będą wędrowali w grupie nr 23, której patronuje św.Jan Kanty.
Oprac. Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
324134