Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

CZWARTE HARCERSKIE POSZUKIWANIE W STARYM SĄCZU

Treść


.
CZWARTE HARCERSKIE POSZUKIWANIE
W STARYM SĄCZU
 
    W dniach 7-8 czerwca na starosądeckim rynku odbyło się IV Poszukiwanie Pierścienia Św. Kingi. Jego organizatorem był dh Radosław Kubowicz oraz pomagająca mu 5 NDH „Sokoły” - drużyna harcerska pod komendą dh Wiesława Warcholaka działająca przy Szkole Podstawowej im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu wraz z Komendą Hufca ZHP Nowy Sącz. Bieg odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Starego Sącza i przy współpracy z CKiS w Starym Sączu.
    Partole harcerskie z terenu całego hufca rejestrowały się już w godzinach od 8.00 do 9.30 rano. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.15 na płycie Rynku starosądeckiego. Po krótkim wprowadzeniu i odprawie harcerze wyruszyli na trasę biegu ok. godziny 11.00. Zawierała ona bardzo zróżnicowane i niekiedy wymagające zadania, takie jak nauka elementów ratownictwa wodnego, nakarmienie bezdomnych psów, przejazd rajdowym samochodem terenowym czy zapoznanie Starosądeckiego Bractwa Rycerskiego i strzelanie z łuku. Na terenie Szkoły Podstawowej ustawiony został punkt wojskowy, gdzie dzieci miały okazję spróbować swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz pokonywaniu pola minowego. Bieg zorientowany był na sprawienie przyjemności uczestnikom i zarazem wprowadzenie ich w naukę historii, tajników harcerskich, pierwszej pomocy i terenoznawstwa. Poszukiwania trwały do godziny 14.30.
    Od godziny 12.00 działały punkty sanitarne i animatorskie dla wszystkich przebywających w tym czasie na płycie Rynku starosądeckiego. Krynicka grupa GOPR prowadziła instruktarz ratownictwa medycznego w trudnych warunkach górskich, jak również umożliwiła przetestowanie najnowszego sprzętu ratowniczego i spróbowanie własnych sił w wykonywaniu czynności z zakresu pierwszej pomocy. Inne punkty organizowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu. Klasa o profilu ratownictwa medycznego z opiekunką p.Młynarczyk prezentowała elementy pierwszej pomocy, natomiast uczniowie klasy pedagogicznej wraz z panią pedagog Leską zabawiali dzieci. Od godziny 14.00 na Rynku można było również spróbować harcerskiej grochówki tradycyjnie przygotowanej przez Motel „Miś”.
    O 17.30 natomiast, rozpoczął się przegląd piosenki harcerskiej i turystycznej na płycie Rynku, który okazał się wielkim sukcesem. Patrole zaprezentowały się na niezwykle wysokim poziomie wykonania wokalnego oraz instrumentalnego. W trakcie przeglądu, w obecności sztandaru Hufca ZHP Nowy Sącz oraz proporców patroli odbyło się przekazanie pamiątkowego munduru zasłużonego harcerza hm Józefa Czyżowskiego. Przekazania dokonała jego małżonka, składając mundur na ręce komendantki hufca Haliny Ściórki, która oddała go pod opiekę instruktorom seniorom z „Szumiącego Boru”. Głos zabrał również pan burmistrz Jacek Lelek, gratulując kolejnej edycji imprezy i wspaniałych inicjatyw płynących wprost z harcerskich ideałów, które kształtują pokolenia. Wyraził również chęć pomocy w organizacji piątej edycji biegu za rok.
   Wieczorem całość biegu uświetnił występ zespołu tanecznego „Adamo” z SP w Starym Sączu, a następnie skaterów i capoeiristów z Nowego Sącza, których akrobacje wprawiły widzów w zachwyt. Podczas przygotowań do koncertu wieczoru po godzinie 19.00, widzowie zostali porwani przez rycerzy ze Starosądeckiego Bractwa Rycerskiego na czele ze starostą grupy, prezentujących sztuki średniowiecznych walk i zapraszających ich do zabawy. Po koncercie „Kapeli Hanki Wójciak” odbył się pokaz laserowo-muzyczny przygotowany przez firmę „Magic Sound”. Następnie harcerze udali się na nocleg w Szkole Podstawowej, gdzie rozbili wcześniej namioty. Każdy element przygotowania pola namiotowego był punktowany i wliczany do klasyfikacji ogólnej. Poziom wykonania tegorocznej pionierki był jeszcze lepszy niż w ubiegłych latach. Atrakcje nie zakończyły się jednak wraz z ogłoszeniem ciszy nocnej. O godzinie 1 w nocy wybrani harcerze, zuchy oraz instruktorzy zostali zbudzeni, by złożyć obietnicę zuchową, przyrzeczenie harcerskie i zobowiązanie instruktorskie. Uroczysty obrzęd odbył się przy bramie seklerskiej obok starosądeckiego Klasztoru.
.

.
  Drugi dzień biegu rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w kościele klasztoru SS. Klarysek, której przewodniczył ks.prob.Marek Tabor. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego zostały ogłoszone wyniki IV Poszukiwania Pierścienia Św. Kingi. Nagrody przyznane zostały każdej drużynie, która wyruszyła na trasę, niezależnie od zdobytej liczby punktów. Patrol z najlepszym wynikiem w nagrodę otrzymał znaleziony pierścień na przechowanie. W pionie harcerskim wygrał patrol 4NDH „Żar” z Piwnicznej, a w pionie zuchowym „Sprytne Wiewiórki” z Wierchomli.
Anna Warcholak
- tegoroczna absolwentka LO w Starym Sączu
 
324134