Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

PAMIĘĆ O NICH TRWAĆ BĘDZIE

Treść


.
PAMIĘĆ O NICH TRWAĆ BĘDZIE
 
Kończy się listopad, miesiąc chyba najbardziej refleksyjny w całym roku. Pamiętamy nie tylko o zmarłych nam najbliższych, ale i o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W Londynie przez cały miesiąc trwają uroczystości ze Świętem Zmarłych i Narodowym Świętem Niepodległości związane.
Obchody zaczęliśmy już w ostatnią niedzielę października w kościele garnizonowym św.Andrzeja Boboli, gdzie została otwarta wystawa poświęcona tym, którzy walcząc na różnych frontach świata, życie za Ojczyznę oddali, przygotowana przez scholę „Światło”, opiekunów i rodziców. Najmłodsi parafianie, podczas zbierania materiałów do wystawy, mieli okazję przekonać się, że historia naszej Ojczyzny jest zarówno ciekawa jak i inspirująca. Słusznie zresztą wybrali cytat bł. Jana Pawła II, który mówił „ Historia, zwłaszcza historia naszej Ojczyzny, pełna jest szlachetnych czynów”.
Wystawę oglądali przedstawiciele polskich kombatantów w Wielkiej Brytanii, którzy przybyli na uroczystą mszę św., której przewodniczył ks.prałat Stefan Wylężek - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
W tydzień później wielu Polaków wzięło udział w procesji i modlitwie na cmentarzu Gunnersbury, która rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim.
Zapłonęły znicze i rozległa się modlitwa a zdanie „Sumienie świata woła o świadectwo Prawdzie”, wyryte na pomniku przypomniało bolesną przeszłość.
Przechodząc alejkami, pogrążona w modlitwie, nie mogłam oprzeć się wzruszeniu widząc liczne groby rodaków - powstańców warszawskich i żołnierzy II wojny światowej. Poczułam dumę narodową a jednocześnie żal, iż przyszło im spocząć w obcej ziemi.
Wiele z tych grobów przez lata było zapomnianych i zaniedbanych. Dzięki akcji „Polski znicz na polskim grobie” zainspirowanej rok temu przez organizacje takie, jak: Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Polski Związek Kawalerów Maltańskich (UK), Polskie Harcerstwo, Polska Macierz Szkolna, Poland Street, Polish Heritage Society (Stowarzyszenie Dziedzictwa Polskiego) groby te zostały otoczone opieką. Do akcji przyłączyły się także polskie parafie z całej Wielkiej Brytanii, Konsulat RP oraz Polska Misja Katolicka. Liczni wolontariusze uprzątnęli zaniedbane groby a w dzień Wszystkich Świętych zapalono 1000 zniczy. W tym roku akcję powtórzono i znów zapłonęły znicze na opuszczonych i zapomnianych polskich mogiłach, a podobno jest ich na terenie Wielkiej Brytanii ponad 45 tysięcy.
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny przez dwa tygodnie listopada gościł wystawę zorganizowaną przez Instytut Józefa Piłsudskiego, zatytułowaną „Niepodległość w dokumentach”.
.

.
Nie zabrakło, rzecz jasna, różnego rodzaju dokumentów upamiętniających trudną drogę Naszej Ojczyzny do niepodległości.
W niedzielę 13 listopada Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii oraz Biblioteka Polska były organizatorami okolicznościowej akademii składającej się z debaty „Piłsudski - Dmowski. Idee II Rzeczpospolitej i ich współczesne konotacje” oraz części artystycznej w wykonaniu Iwony Januszajtis, która śpiewała pieśni patriotyczne.
Dzisiaj(27 listopada) po mszy wieczornej rozlegną się błagalne śpiewy i modlitewna litania do Matki Bożej Kozielskiej, w Jej londyńskim sanktuarium, przygotowana przez grupę muzyczno-modlitewną Dei Trust. Wypominki Narodowe zakończą całomiesięczne czczenie pamięci zmarłych nam bliskich oraz tych, o których zapomnieć nam nie wolno.
Wypowiemy chóralnie słowa modlitwy za Ojczyznę, nieznanego autora:
 
            „Boże, Ty powołałeś mnie do życia z polskich rodziców
                        i na polskiej ziemi.
            Dziedzictwo mego Narodu kształtowało moje myśli,
                        chleb polskiej ziemi żywił moje ciało.
            Nie mogę kochać Twojego świata, nie kochając
                        na pierwszym miejscu mojej Ojczyzny.
            Proszę więc, ześlij na Nią, błogosławieństwo Swoje.
            Niech rozkwita w pokoju i sprawiedliwości,
                        a ja niech poznam moje wobec Niej obowiązki
                        i z Twoją pomocą je wypełnię. Amen”.
 
Iwona Macałka
(korespondencja z Londynu)
 
324016