Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść


.
15 maja - św. Zofii
    Zofia, której imię znaczy „mądrość”, żyła w Rzymie w II wieku. Była wdową i miała trzy córki: Wiarę, Nadzieję i Miłość. W tym czasie prześladowano chrześcijan i wezwano Zofię, aby złożyła ofiarę na ołtarzu pogańskiej bogini Diany. Kiedy odmówiła, na jej oczach torturowano córki. Zachęcała je do wytrwania i modliła się, ale nie odwróciła się od swojej wiary. Jedne podania mówią, że została stracona w męczeńskiej śmierci z córkami, inne, że zmarła z boleści nad ich grobem. Kult świętej Zofii szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Została patronką matek, wdów, wzywa się ją w niedoli i w przypadku szkód wyrządzonych przez przymrozki. Przedstawiana jest w towarzystwie córek, a każda z nich trzyma w dłoniach atrybut odnoszący się do jej imienia: kotwicę, krzyż i serce.
.


16 maja - św. Andrzeja Boboli
    Andrzej urodził się pod koniec XVI w. w Strachocinie koło Sanoka, w szlacheckiej, religijnej rodzinie. Pobierał nauki w szkole jezuickiej, a potem w wieku 20 lat wstąpił do zakonu. Był ludowym misjonarzem - obchodził polskie zaniedbane wioski, nawracał prawosławnych, chrzcił, spowiadał, udzielał ślubów, głosił piękne kazania. Nadano mu przydomek łowcy dusz, „duszochwata”, a pod koniec życia powszechnie nazywano go świętym. W czasie najazdów kozackich Andrzej zmuszony był uciekać z miasta, w którym mieszkał i służył. Został jednak w niedługim czasie odnaleziony i torturami zmuszany do wyrzeczenia się wiary, czego nie uczynił. Nieludzkie męczarnie doprowadziły w końcu do jego śmierci. Andrzeja pochowano w podziemiach klasztoru w Pińsku, a o miejscu pochówku z czasem zapomniano. Kilkadziesiąt lat później ukazał się rektorowi kolegium pińskiego i wskazał, w którym miejscu spoczywa jego ciało. Było nietknięte, a od tego czasu zaczęły się mnożyć łaski i cuda za jego przyczyną. Jest jednym z katolickich patronów Polski.
 
13 czerwca - św.Antoniego Padewskiego
    Ferdynand Bulonne urodził się w Portugalii na początku XII w. i w bardzo młodym wieku wstąpił do pobliskiego zakonu Kanoników Regularnych. Nieco później usłyszał o duchowych synach św.Franciszka z Asyżu i postanowił przenieść się do ich zakonu, zmieniając przy okazji imię na Antoni. Uzyskał gruntowne wykształcenie teologiczne, z zamiłowaniem zagłębiał się w Pismo Święte, a sława jego kazań rozeszła się po okolicy. Tak żarliwie przemawiał, że gromadziły się przy nim wielkie tłumy, a miał też dar czytania w ludzkich sumieniach i dar proroctwa. Po śmierci został rychło beatyfikowany, bo przy jego grobie wierni doznawali rozlicznych łask i cudów. Św.Antoni Padewski jest patronem zakonów: franciszkanów i antoninek oraz dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych.
 
24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
    Jan był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, a jego narodzenie zwiastował archanioł Gabriel. Kiedy osiągnął wiek 30 lat i mógł występować publicznie, zaczął nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem i wielu pytało go, czy nie jest Mesjaszem, na co odpowiadał: „Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie: ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów” (Mt 3, 11). Jan chrzcił w wodach Jordanu rzesze ludzi, ochrzcił także Chrystusa. Jako jedyny wśród świętych Pańskich cieszy się przywilejem obchodzenia święta jego narodzin (zazwyczaj obchodzi się wspomnienie męczeńskiej śmierci). Jan Chrzciciel jest patronem mnichów, dziewic, pasterzy i stad, kowali, kuśnierzy, rymarzy, abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Jest orędownikiem podczas gradobicia.
Izabela Skrzypiec-Dagnan
 
327409