Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wystawa >Ada Sari - życie, kariera i sława<

Treść


.

.
WYSTAWA
„ADA SARI - ŻYCIE, KARIERA I SŁAWA"
 
    8 marca 2015 r. w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu odbyło się uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy. Wystawę, przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza oraz Sądecką Bibliotekę Publiczną im.J.Szujskiego w Nowym Sączu, zorganizowano z okazji zakończenia digitalizacji listów Ady Sari do rodziców z lat 1907-1927 w Sądeckiej Bibliotece Cyfrowej. Również w związku z przypadającą 28 czerwca bieżącego roku 130. rocznicą urodzin najsławniejszej śpiewaczki operowej (sopran koloraturowy) początków XX wieku, Maestry - profesora Akademii Muzycznej w Warszawie - wychowawczyni wielu znamienitych czołowych artystek światowych scen operowych.
Na wystawie prezentowane były eksponaty należące do Muzeum Regionalnego im.Seweryna Udzieli w Starym Sączu.
Dyrektor Biblioteki, Barbara Pawlik, przywitała przybyłych gości i otworzyła ekspozycję. Wśród licznie przybyłych gości obecna była przewodnicząca Rady Miasta Starego Sącza Ewa Zielińska, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak. W imieniu mieszkającego w Stanach Zjednoczonych bratanka Ady Sari, Piotra Szayera - ofiarodawcy bezcennych pamiątek po swej cioci do starosądeckiego muzeum, obecny był jego przyjaciel Józef Kisielnicki mieszkający w Krakowie.
Prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza podziękował pracownikom Biblioteki za wielki wkład pracy włożony w digitalizację 405 listów, którą rozpoczęto w maju 2015 r.
Listy do cyfrowego kopiowania opracowywała p.Iwona Droździk, która poznała dogłębnie ich treść i pięknie zebranym o tym opowiedziała.
Głos zabrał również Józef Kisielnicki, przekazując pozdrowienia i podziękowania od Piotra Szayera i niżej podpisana, przekazując wspomnienia swojej teściowej, a bratanicy Ady Sari - Aleksandry Szayer-Czechowej.
Otwarcie tak niecodziennej wystawy wywołało szczególne zainteresowanie mediów. Relacjonowano je, wraz z wypowiedziami osób biorących w nim udział, w I i II programie Polskiego Radia i Programie Polskiego Radia dla Zagranicy w języku angielskim.
    Wystawa była czynna do 30 marca, ale dzięki digitalizacji, wszystkie eksponowane listy można znaleźć na internetowej stronie Sadeckiej Biblioteki Cyfrowej www.sbc.nowysacz.pl.
Jolanta Czech
 
327409