Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Światowe Dni Młodzieży w Starym Sączu

Treść


.
Światowe Dni Młodzieży w Starym Sączu
 
    Diecezja Tarnowska bardzo aktywnie włącza się w przeżycie Światowych Dni Młodzieży. Powstało 11 Okręgów wśród nich Okręg Starosądecki obejmujący dekanaty: Krościenko nad Dunajcem, Łącko, Piwniczna Zdrój, Stary Sącz. Przez ostatnie dwa lata przygotowywaliśmy się duchowo na to wydarzenie. Każda diecezja przybrała jedną z nazw biblijnych, nasza otrzymała nazwę „Synaj” ze względu na ukształtowanie terenu. Przez ten czas odbyły się 4 Diecezjalne Spotkania Młodzieży (Bochnia, Krynica Zdrój, Mielec i Tarnów - Niedziela Palmowa) Uczestniczyliśmy też w różnego rodzaju warsztatach przygotowujących pod względem logistycznym, medialnym, pozyskiwaniem funduszy i pierwszej pomocy.
.

.
    W dniu 4 maja w Starym Sączu na dziedzińcu klasztornym cieszyliśmy się z obecności autentycznych symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyż podarowany młodzieży przez św.Jana Pawła II w 1985 r. oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Pod koniec maja dowiedzieliśmy się, że w naszym dekanacie będziemy gościć młodych pielgrzymów z Włoch, z diecezji Ravenna. Wraz z parafią Miłosierdzia Bożego na os. Słonecznym rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do tych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się tzw. Tygodniem Misyjnym w dniach 20-25 lipca 2016 r. we wspólnotach parafialnych, by później uczestniczyć w wydarzeniach centralnych w Krakowie od 25 do 31 lipca. Z wielkim zaangażowaniem w to dzieło włączył się Urząd Miasta i Gminy w Starym Sączu, Policja, Straż Pożarna, służba medyczna oraz sponsorzy.
 
Tak oto mniej więcej przedstawia się plan tych dni:
 
20 lipca 2016 - środa
       - przyjazd pielgrzymów na parafie, powitanie i zakwaterowanie u rodzin
 
21 lipca 2016 - czwartek - tzw. dzień turystyczny - dzień ten ma na celu ukazanie piękna naszej „małej ojczyzny”:
       - godz. 10.00 - wspólny pacierz poranny i Msza święta w kościele św.Elżbiety,
       - panorama na platformie widokowej na Woli Kroguleckiej, Anioł Pański, zamek w Rytrze, koronka do Bożego Miłosierdzia pod pomnikiem św.Jana Pawła II w Piwnicznej, pijalnia,
       - godz. 19.00 - występ Starosądeczan, Rycerzy Kasztelanii Sandeckiej, chór Gospel, zespół Pokolenie JP II wraz ze Szkołą Muzyczną z Nowego Sącza, którzy wykonają utwory specjalnie zaaranżowane na tę okazję. Będzie to wspólne uwielbienie Pana Boga. Całość zakończy się Apelem Jasnogórskim, błogosławieństwem i powrotem do domów.
 
22 lipca 2016 - piątek - dzień pielgrzymkowy - charakterystyką tego dnia jest pielgrzymowanie do miejsc świętych lub związanych z kultem:
       - godz. 10.00 - modlitwa poranna w parafii Miłosierdzia Bożego,
       - piesza pielgrzymka szlakiem św.Jakuba do Podegrodzia, Anioł Pański w drodze,
       - godz. 14.00 Msza św. w kościele w Podegrodziu, koronka do Bożego Miłosierdzia,
       - zwiedzanie Starego Sącza zakończone wspólną wieczorną modlitwą
 
23 lipca 2016 - sobota - dzieło miłosierdzia i Diecezjalny Dzień Wspólnoty - celem tego dnia jest wykonanie wspólnie z pielgrzymami czegoś co pozostanie pamiątką po ich pobycie:
       - godz. 10.00 - modlitwa poranna w parafii Miłosierdzia Bożego,
       - praca na rzecz parafii Miłosierdzia Bożego na os.Słonecznym przy nowo budującym się kościele, Anioł Pański
       - Diecezjalny Dzień Wspólnoty na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu rozpocznie się o godz. 13.00 zawiązaniem wspólnoty, występem regionalnych zespołów oraz modlitwą. O 16.00 odbędzie się Msza św, a po niej nastąpi uwielbienie.  Około godz 19.00 będzie miał miejsce Festiwal Młodych, podczas którego zaprezentują się pielgrzymi ze świata.
 
24 lipca 2016 - niedziela - wspólne przeżywanie Dnia Pańskiego u rodzin goszczących pielgrzymów:
       - uczestnictwo we Mszach św. we wspólnotach parafialnych (w tym dniu przeżywamy odpust ku czci św.Kingi)
       - po południu wspólna integracja
 
25 lipca 2016 - poniedziałek - pożegnanie w parafiach i wyjazd do Krakowa
       - modlitwa poranna, błogosławieństwo, pożegnanie i wyjazd do Krakowa na główne uroczystości.
 
    Nie jest to wydarzenie tylko dla młodych. Wszystkich parafian zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystościach podczas Tygodnia Misyjnego.  Łącząc się na wspólnej modlitwie chciejmy przeżywać wiarę Młodego Kościoła.
Autorzy tekstu: Ks.Paweł Gruszka, Sylwia Marczyk, Patryk Kołbon
 
327580